Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Роз'яснені особливості встановлення і обліку підсумовуваного робочого часу

28 листопада 2012, 15:45
241
3
Автор:
Реклама

Минсоцполитики листом від 29.08.2012 р. № 317/13/116-12 надало роз'яснення про застосування підсумовуваного робочого часу.

Посилаючись на ст. 61 Кодексу законів про працю Украини (далі - Кодекс)Минсоцполитики повідомляє, що на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, ділянках, відділеннях і на деяких видах робіт, допускається за узгодженням з профспілковим комітетом вводити підсумовуваний облік робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочого годинника.

У листі Минсоцполитики вказується на особливості застосування і обліку підсумовуваного робочого часу при шестиденній і п'ятиденній робочих тижнях.

Так, при підсумовуваному обліку робочого часу норма робочого часу за обліковий період визначається за календарем з розрахунку шестиденного робочого тижня, семигодинного робочого дня (чи відповідного скороченого робочого дня) з урахуванням скороченого робочого часу напередодні вихідних днів до 5 годин і напередодні святкових і неробочих днів - на 1 годині

У порядку, встановленому колективним договором, норма робочого часу за обліковий період може визначатися за графіком п'ятиденного робочого тижня. При цьому така норма робочого часу за обліковий період визначається шляхом множення часу тривалості робочого дня на кількість робочих днів за календарем п'ятиденного робочого тижня, що доводяться на цей період, з рівною тривалістю кожного робочого дня, з урахуванням її скорочення напередодні святкових і неробочих днів і вихідними днями в суботу і воскресіння.

У листі також відзначається, що щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена графіком, може коливатися впродовж облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період повинна дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді.

В той же час, згідно п. 4 Методичних рекомендацій відносно застосування підсумовуваного обліку робочого часу, виходячи з виробничих потреб, працедавець за узгодженням з виборним органом первинної профспілкової організації або в колективному договорі може встановлювати з урахуванням характеру і умов праці тривалість роботи впродовж дня позмінно за підсумовуваним обліком робочого часу до 12 годин робочого часу. Правда тими ж Методичними рекомендаціями не рекомендується встановлювати продовжену тривалість робочого дня на роботах з шкідливими і важкими умовами праці.

При цьому, відмітимо, що загального нормативно-правового акту, який би надавав право встановлювати тривалість зміни 24 або 12 годин, на цей час немає.

У такому разі тривалість робочого часу (зміни) і часу відпочинку відповідно до відміченого режиму роботи, встановлюються працедавцем в правилах внутрішнього трудового розпорядку або в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, встановлених чинним законодавством і Галузевою угодою.

Відмітимо, що ст. 143 проекту Трудового кодексу України передбачено, що максимальна тривалість щоденної роботи за підсумовуваним обліком робочого часу не повинна перевищувати 12 годин.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини