Операція "валюта"
На думку представників держапарату, фінансові проблеми з бюджетом, нестабільний валютний курс в співвідношенні "гривна-долар-євро" підштовхнули владу до вжиття рішучих заходів по стабілізації економічної ситуації в країні. Приготувавши багато "валютних сюрпризів", держоргани, окрім "поліпшення" економічного стану країни, розраховують і на зміцнення нацвалюти на міжбанківському ринку.
Продаж валютної виручки. Законом № 5480 - VI вносяться зміни в Господарський кодекса також Закони про Нацбанк, про ВЭДпро порядок здійснення розрахунків в інвалюті відносно розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок.
Головною метою документу є необхідність стабілізації ситуації на внутрішньому валютному ринку і рівновага платіжного балансу України. Законом закріплено право Нацбанку тимчасово (на строк до 6 місяців) вводити норми відносно обов'язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті на користь резидентів України, а також змінювати терміни розрахунків по операціях по експорту і імпорту товарів (детальніше в матеріалі: Термін для повернення валютної виручки може бути скорочений, - юристи)
У зв'язку з вищезгаданими законодавчими змінами подазаконные акти від Національного банку також не змусили себе довго чекати. Так, згідно з нормами постанов № 475 і № 476 від 16.11.2012 р. НБУ змінені терміни розрахунків по операціях по експорту і імпорту товарів і введений обов'язковий продаж надходжень в інвалюті.
Згідно з постановою № 475 розрахунків по операціях експорту і імпорту товарів повинні здійснюватися в строк що не перевищує 90 календарних днів. Таким чином, Нацбанк скоротив термін повернення валютної виручки з 180 до 90 днів.
Відмітимо також, що з моменту набуття чинності постанови Нацбанку № 476 (27 листопада 2012 року) і в найближчі шість місяців валютні переклади сум у розмірі 150 тисяч гривен і вище для громадян конвертуватимуться в національні грошові знаки по курсу міжбанку і перекладатися на поточний рахунок одержувача.
Крім того, постановою № 479 Нацбанк встановлює для юрособ вимогу продавати 50% валютної виручки також впродовж 6 місяців, фактично дублюючи положення Закону № 5480 - VI.
Таким чином Нацбанк скористався своїми новими правами зобов'язувати експортерів продавати валютну виручку і змінювати терміни розрахунків по експортно-імпортних операціях. Експерти вважають, що подібні вимоги можуть негативно вплинути на бізнес експортерів, а саме підприємства, що здійснюють операції експорту-імпорту, втрачатимуть частини виручки в інвалюті. Крім того, скорочення терміну зарахування виручки в інвалюті потенційно може привести до його порушення і застосування податковим органом до підприємства відповідної фінансової санкції.
Детальніше в матеріалах:
Термін розрахунку по операціях експорту і імпорту товарів знову не повинен перевищувати 90 днів
Великі грошові перекази з-за кордону українці отримуватимуть лише в нацвалюті
Валютна ініціатива
"Політика є мистецтво постійного знаходження
обгрунтувань для нових податків" (Гарольд Нар)
Найбільш обговорюваною новиною поточного тижня став законопроект № 11433 відносно вступ податку на реалізацію валюти фізособами в розмірі 15% із сплатою до Пенсійного фонду. Озброївшись благородною метою боротьби з валютними спекулянтами і стабілізація курсу гривни, влада не бачить ніяких забобонів для впровадження такої норми.
Представники бізнес-середовища і валютного ринку, у тому числі і банкіри, не розділяють подібного оптимізму. Хоча багато хто визнає, що інвестирование у валюту чужої держави розвалює національну економіку, тим самим створюючи дефіцит платіжного балансу, все ж відмічають, що такі жорсткі методи об введення "податку" на реалізацію валюти не стане рятівним кругом для держави.
Коли те французький мислитель Жан Боден сказав, що "податки - засіб небезпечний, що сварить короля з його підданими". Хоча середньовіччя вже давно покрилося прахом історії, це висловлювання не втрачає своєї актуальності і на сьогодні. Правда в нашому випадку, окрім сварки, актуальнішим є пошук способу можливостей несплати податку так такого. Навряд чи вищезгадана законодавча ініціатива парламенту була зареєстрована, як інтернет-співтовариство і ЗМІ, обзавелися безліччю публікацій на тему: Як уникнути валютного податку? Що робити щоб не платити?
І хоча на сьогодні законопроект про такий податок вже відкликаний (є інформація, що у зв'язку з протестом іноземних банків на адресу Нацбанку), ризик прийняття подібної валютної ініціативи в майбутньому (до січня 2013 р.) залишається цілком реальним. (подробиці: Законопроект про збір з фізосіб за продаж інвалюти радять допрацювати)
Законопроект про 15 % податку на реалізацію валюти викликає багато питань у експертів по обидві сторони конфлікту: економісти цікавляться можливістю відходу валюти "в тінь", складнощами з адмініструванням податку, юристи ж у свою чергу сперечаються відносно законності впровадження подібних об'єктів оподаткування і як у такому разі бути з принципом стабільності оподаткування, закладеного в НК та ін. (деталі : Чого чекати від податку на продаж валюти?)
Робота парламенту або мистецтво оподаткування по-українськи
"Безпека і власність можуть існувати лише в такій державі
де податкова шкала не міняється щороку" (Наполеон Бонапарт)
Поствиборний період в роботі Верховної Ради VI скликання на тлі чималого бюджетного дефіциту змусив представників влади робити вирішальні дії зі збільшення грошового потоку в казну держави. Так, парламент в другому читанні прийняв законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно змін ставок деяких податків і зборів" №10687яким осуществляеться:
1) підвищення акцизу на алкоголь і тютюнові вироби
Ставка акцизу на алкоголь підвищується на 11%, на сигарети - на 7,5%. Закон включає зміну ставки податків і зборів з обліком індексу споживчих цін. Нові ставки акцыза на сигарети набувають чинності з 1 січня, на алкоголь - з першого числа третього місяця після публікації документу.
2) введення податку на утилізацію легкових автомобілів
Верховна Рада встановила ставки екологічного податку за утилізацію т/з у розмірі 5,5 тис. грн., на інші транспортні засоби - 38 тис. грн. Цим рішенням збір за утилізацію легкових авто практично порівнявся зі встановленими раніше урядом сумами збору за ввезення авто з Росії (проекти № 11259, № 11260 (прийнятий за основу).
(Деталі:
У першому читанні прийнятий проект про утилізацію знятих з експлуатації т/з
ВР вирішила, хто і в якому розмірі платитиме екологічний податок за утилізацію т/)
3) індексація податків і зборів
Законопроектом №10687 також проиндексировано ставки ряду податків і зборів на 2013 рік. За прогнозами, додаткові надходження до бюджету очікуються на рівні 2 млрд. грн. (подробиці : Деякі податки проиндексируют з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін)
4) зміни в оподаткування единщиков
Законопроектом №10687 також були зменшені ставки єдиного податку для упрощенцев 5-й і 6-й груп, в які потрапили единщики, чий річний дохід може досягати до 20 млн. грн. Також були скасовані обмеження кількості найнятих робітників для цієї категорії упрощенцев. Такий крок парламенту був сприйнятий експертами як привід для тінізації бізнесу представників влади. Ставку єдиного податку їм зменшили з 7% і 10% до 5% і 7% відповідно.
Плідна діяльність парламенту цього тижня відобразилася також і на питанні зміни ставок мита за держреєстрацію прав на нерухоме майно. Верховна Рада на базі урядового проекту внесла зміни в Декрет Кабміну "Про державне мито" відносно ставок за проведення держреєстрації прав на нерухоме майно (проект № 8296-д).
Законом передбачаються наступні ставки мита за проведення держреєстрації :
- права власності на нерухоме майно - 7 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян;
- іншого речового права на нерухоме майно, обтяження права на нерухоме майно - 3 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян.
Отримані кошти планується зараховувати до держбюджету України.
(Дивитеся також: ВР затвердила ставки мита за держреєстрацію прав на нерухоме майно)
Адміністрування податків і зборів. Крім того, Верховна Рада прийняла за основу проекти № 11284 і № 11285 відносно подальшого удосконалення адміністрування податків і зборів. Документами пропонується уточнити окремі положення Податкового кодексу відносно стягування податку на прибуток підприємств, акцизного податку, спрощеної системи оподаткування і адміністрування податків. (подробиці в матеріалі: Проекти відносно адміністрування податків і зборів прийняті за основу)
Виходячи з усього вищевикладеного, на сьогоднішній день дуже складно прогнозувати як подальшу грошово-валютну політику державної влади, так і стан економіки після відповідних дій. Як нещодавно стало відомо, в арсеналі держави числиться ще безліч подібних ініціатив відносно вдосконалення фінансових структур економіки. Так, приміром, Нацбанк розглядає можливість прив'язки курсу гривні до бивалютной кошику. МВФ, у свою чергу, пропонує Україні перейти з фіксованого на гнучкий валютний курс з формуванням обдуманого перехідного періоду, відмічаючи, що саме подібні дії допоможуть уникнути погіршення ситуації з інфляцією.
Представникам підприємництва і громадянам, у свою чергу, варто лише сподіватися на розсудливі дії влади при поповненні державної казни.
Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами і консультаціями по даній і іншим тематикам, безкоштовно встановивши на тест систему ЛІГА :ЗАКОН. |