Для вирішення питання, згідно якого з двох кодексів здійснюватиметься карне судочинство, слід брати до уваги дату вступу до суду скарг, клопотань, представлень, матеріалів кримінальної справи з обвинувальним висновком, постановою про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, постановою про напрям справи до суду для вирішення питання про звільнення особи від карної відповідальності, і дату набуття чинності нового КПК.
Датою вступу таких матеріалів до суду є не дата їх передачі у виробництво конкретного судді, а дата, вказана на реєстраційному штампі суду поряд з номером в правому нижньому або другом вільному від тексту місці супровідного листа до кримінальної справи (матеріалу), що проставляється в день його вступу до суду працівником апарату суду.
Якщо до суду першої інстанції 19 листопада 2012г. чи раніше, згідно з таким штампом, поступила скарга на рішення, дії або бездіяльність слідчого або прокурора або уявлення про обрання міри припинення або про продовження його термінів, а судовий розгляд призначений на 20 листопада цього року або пізніше, суд повинен розглянути їх, керуючись положеннями КПК 1960 р. і розділу XI "Перехідні положення" КПК.
Кримінальні справи, що поступили до суду з обвинувальним висновком, постановою про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, постановою про напрям справи до суду для вирішення питання про звільнення особи від карної відповідальності до 19 листопада 2012 р. включно, розглядаються судами першої інстанції відповідно до п. 11 розділу XI "Перехідні положення" КПК тільки в порядку і в терміни, визначені КПК 1960 р.без яких-небудь обмежень і виключень (у тому числі по складу суду, фіксації судочинства і тому подібне).
Також роз'яснюється, що судові рішення суду першої інстанції, набуття чинності КПК, що не набуло чинності на день, оскаржаться в суді апеляційної інстанції в порядку і в терміни, передбачені КПК 1960 р.
Апеляційні і касаційні скарги, а також заяви про перегляд судових рішень у кримінальних справах ВСУ, які до набуття чинності КПК були розглянуті судом першої / апеляційної інстанції, або розгляд яких в суді триває, а також у справах, що поступили до суду першої інстанції до 19 листопада 2012 р. включно, подаються і розглядаються відповідними судами в порядку, встановленому КПК 1960 г.
Крім того, якщо до набуття чинності КПК в карному виробництві в якості захисника брала участь особа, яка не мала статусу адвоката, воно продовжує здійснювати повноваження захисника у такому карному виробництві. Якщо ж обвинувачений, засуджений під час здійснення судочинства відмовиться від послуг такого захисника або побажає замінити його іншим, захисником у такому разі має бути особа, що відповідає вимогам, встановленим ст. 45 КПК.
Також читайте:
ВССУ роз'яснив, як оскаржити рішення слідчого і прокурора під час досудового розслідування