Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Підсумки правового тижня : Кіпрська конвенція, інвестування і валюта

16 листопада 2012, 10:32
204
0
Автор:
Реклама

Кіпрська конвенція

"Немає такого закону, який був би хороший для усіх" (Катон Старший)

Найбільш важливим для юристів цього тижня стало обговорення положень новим Кіпрській конвенції про уникнення подвійного оподаткуванняяка була підписана 8 листопада президентами України і Республіки Кіпр (детальніше: Підписана нова Конвенція про уникнення подвійного оподаткування з Кіпром).

Ми вирішили черговий раз звернути увагу читача на цій документ у зв'язку з істотними новелами Конвенції і досить великою значущістю її норм для розвитку українського бізнесу надалі.

Нагадаємо, що згідно Конвенції устанавливаються нові ставки оподаткування дивідендів, відсотків, роялті і нові особливості відчуження майна. У такому разі, відразу ж назріває питання: які реалії чекають підприємців після набуття чинності Кіпрської конвенції? І чи зменшить документ офшорний об'єм капіталів?

Згідно з положеннями самого документу, Кіпрська конвенція сприятиме вдосконаленню договірно-правової бази торговельно-економічної і інвестиційної співпраці між Україною і Республікою Кіпр. Головним же "неформальним" завданням Конвенції є запобігання "витоку" капіталів з України.

Як відмічають багато експертів (при аналізі неофіційного тексту Конвенції), основні зміни торкаються оподаткування прибутків, отриманих з джерел на території іншої держави, а також удосконалення процедури обміну інформацією з податкових питань (детальніше : Кіпрська конвенція: наслідки для українського бізнесу, Нова Кіпрська конвенція може набути чинності в 2014 р.). Також аналітики стверджують, що незважаючи на майбутнє введення нових податкових зобов'язань, Кіпр залишиться популярною іноземною юрисдикцією і навряд чи документ послужить різкій зміні податкових юрисдикцій багатьох компаній.

З іншого боку уряд в особі першого віце-прем'єр-міністра виразила думка, що документ сприятиме збільшенню надходжень до держбюджету (детальніше: Влада чекає поповнити бюджет за допомогою нової Кипрcкой конвенції.

У такому разі для практикуючих юристів і суб'єктів підприємницької діяльності важливіший механізм практичний реалізації норм Конвенції.

На сьогодні залишається ще багато питань з приводу ратифікації документу і відповідних правових і фінансових наслідків, відповіді на які ми отримаємо в найближчому майбутньому, з моменту офіційного обнародування і наступної ратифікації Конвенції.

Інвестиції і валютний ринок

Іноземне інвестування тільки по безналу. Нацбанк вніс зміни в порядок іноземного інвестування, згідно з якими здійснення іноземного інвестування в Україну тепер можливе лише у безготівковій формі (постанова Нацбанку від 29.10.2012 р. № 450). При цьому за інвестором залишили право перераховувати безпосередньо на поточний рахунок резидента іноземну валюту з-за кордону.

Оцінка інвестицій. Наказом Мінекономрозвитку і торгівлі № 1053 затверджені зміни до Методиці оцінювання роботи центральних і місцевих органів виконавчої влади відносно залучення інвестицій, здійснення заходів по поліпшенню інвестиційного клімату у відповідних галузях економіки і регіонах. Згідно з документом, зміни в основному торкнулися показників для оцінювання роботи по залученню інвестицій. Крім того, при підготовці відповідних звітів враховуватимуться не лише відомості Госкомстатистики, але і адміністративні дані центральних і місцевих органів виконавчої влади.

"Даю добро"!. Президент підписав ухвалений парламентом Закон про розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок (проект № 11033)який надає НБУ право на:

- введення на строк до шести місяців обов'язкового продажу експортерами частини валютної виручки;

- зміна термінів розрахунків по експортно-імпортних операціях.

На думку авторів Закону, це повинно сприятливо вплинути на вітчизняну економіку в періоді погіршення стану платіжного балансу. Згідно з документом, Нацбанк отримає право зобов'язувати експортерів продавати валютну виручку (читайте також: Президент дозволив Нацбанку вимагати обов'язкового продажу частини надходжень в іноземній валюті).

Слід зазначити, що вищеперелічені документи, на думку експертів і представників влади, хоча і спрямовані на зменшення ризиків розвитку кризових наслідків в економіці, все ж можуть спричинити і поглиблення подібних криз.

Проте поки що дуже складно передбачити практичні моменти таких законодавчих заходів, як інвестування виняткове по безналу, обов'язкова реалізація валютної виручки і так далі. Крім того, є відомості, що в найближчому майбутньому будуть прийняті подальші зміни відносного посилення податковий став, проекти яких вже готуються.

На нашу думку, бажання посилити податковий прес на бізнес з метою поповнення бюджету може цілком негативно відобразитися на стані економіки. Ризик розвитку форс-мажорної ситуації обумовлюється також постійно плаваючим курсом іноземних валют (долар, євро), який вже по праву можна назвати "валютними гойдалками". Як свідчить крилате вираження: "Не у грошах щастя, а в їх курсі по відношенню до долара". Аналітики, відмічають, що подібні дії влади треба оцінювати досить критично. У цій ситуації багато що залежить не лише від букви закону, але і від реальних дій органів державної влади, спрямованих на утриманні нацвалюти в межах комфортного стану бізнес-середовища і економіки країни в цілому.

Податкові нововведення і підприємницька діяльність

Акцизний збір. Законом № 5471 - VI до переліку товарів, з яких справляється акцизний збір, включені речовини, які використовуються в якості компонентів моторних палив, а саме бензол сирий кам'яновугільний і метанол технічний (метиловий спирт). Закон набув чинності 10.10.2012 р.

Звітність з мінусом. У листі від 04.10.2012 р. № 3074/0/61-12/15-1415 ДПС роз'яснила, як враховувати негативний фінансовий результат від операцій з цінними паперами при визначенні податкового зобов'язання по податку на прибуток (детальніше: ДПС дала роз'яснення стосовно обліку негативного фінансового результату).

Закупівлі "один на один". Мінекономрозвитку листом № 3301-04/40987-06 надає методичні рекомендації відносно орієнтовного поетапного порядку проведення процедури закупівлі у одного учасника товарів, робіт і послуг (деталі: Держорганам надали методичні рекомендації стосовно закупівель у одного учасника ринку).

Законопроекти тижня

Навігація в допомогу таможникам. Мінфін розробив проект наказу про затвердження Порядку використання електронних замків з функцією інформаційно-телекомунікаційної GPS - GSM навігації (далі - ЭЗ).

ЭЗ фіксує переміщення товару і у разі виникнення форс-мажорної ситуації інформує через канал зв'язки про це митницю. На думку таможников, подібна навігація дозволить забезпечувати ефективний захист транзитних переміщень товарів. (детальніше: Митниця стежитиме за переміщуваними товарами за допомогою GPS - GSM навігації).

Право на промисловий зразок. У Верховну Раду поданий законопроект № 11408який передбачає внесення змін до Закон "Про охорону прав на промислові зразки". Метою документу є усунення пропусків в патентному законодавстві відносно врегулювання питання прав на промисловий зразок.

Серед пропонованих змін є присутніми :

1) нове визначення промислового зразка;

2) розподіл суб'єктів права на промисловий зразок на 2 групи:

- суб'єкти права на промисловий зразок;

- суб'єкти права на подачу заявки на отримання патенту на промисловий зразок.

3) критерій розмежування між об'єктами промислових зразків і іншими об'єктами інтелектуальної власності (згідно з проектом за цільовим призначенням того або іншого результату творчої діяльності) та ін.

(Подробиці в матеріалі: Депутати хочуть усунути пропуски в патентному законодавстві).

Ви можете ознайомитися з аналітичними матеріалами і консультаціями по даній і іншим тематикам, безкоштовно встановивши на тест систему ЛІГА :ЗАКОН.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини