Учора Кабінет Міністрів на засіданні схвалив проект Адміністративно-процедурного кодексу України. Майбутній кодекс, проект якого розробляло Міністерство юстиції, чітко регламентує процедуру стосунків особи і влади.
Адміністративно-процедурний кодекс покликаний законодавчо визначити межі для адміністративного органу, примушуючи його чітко наслідувати букву закону у своїй діяльності. Кодекс дозволить на законодавчому рівні захистити права і законні інтереси особи в стосунках з державою, сприятиме обмеженню проявів бюрократизму, свавілля і корупції з боку службовців, підвищить ефективність роботи органів влади.
Так, кожній особі в країні буде гарантовано право на беспристрастное, чесне рішення його справи за обгрунтований проміжок часу. Таке право, зокрема, включає: право особи бути вислуханим до ухвалення будь-якого індивідуального рішення, яке може на нього негативно вплинути, право кожної людини на доступ до матеріалів справи, що його стосуються; зобов'язання админорганов обгрунтовувати свої рішення та ін.
Згідно з документом адміністративна процедура здійснюватиметься на підставі принципів верховенства права, законності, рівності учасників адміністративного виробництва перед законом, використання повноважень з належною метою, обгрунтованості, безсторонності адміністративного органу, пропорційності, гласності і відкритості, своєчасності і розумних термінів, забезпечення правового захисту.
У окремий розділ проекту виділено адміністративне оскарження. Суб'єктом розгляду скарги є вищий відносно админоргана, який розглядав адміністративну справу, орган виконавчої влади, орган або посадовець місцевого самоврядування, уповноважені розглядати і приймати рішення із зачеплених в скарзі питань. Також суб'єктом розгляду скарги може бути комісія, утворена адміністративним органом для розгляду скарг.
Окремо визначається порядок виконання адміністративного акту, у тому числі примусового. Передбачається, що з прийняттям Кодексу буде введена нова ідеологія функціонування органів влади.
За інформацією прес-служби Мінюсту.
Нагадаємо, про розробку проекту і винесення його на громадське обговорення Міністерство юстиції заявило у вересні цього року, а вже в жовтні оголосило про готовність передати документ на розгляд Кабміну.