Основними напрямами діяльності української карній міліції у справах дітей являється організація і проведення профілактичної роботи по попередженню негативних явищ серед дітей, виявлення і притягнення до відповідальності дорослих осіб, що здійснюють відносно неповнолітніх протиправні дії, розкриття злочинів, здійснених неповнолітніми і відносно них, а також розшук дітей, зниклих без вісті, або які самовільно залишили сім'ю або учбово-виховні заклади.
Управління карної міліції у справах дітей складається з трьох відділів: організаційно-аналітичної роботи і нормативного забезпечення, протидії дитячої злочинності і розшуку дітей, профілактики правопорушень серед дітей. Міліція взаємодіє з міністерствами, центральними органами виконавчої влади і громадськими організаціями, а також зі ЗМІ. У управлінні і його структурних підрозділах працює більше 3 тисяч співробітників, середньостатистичне навантаження на одного працівника складає від 3 до 3,5 тис. дітей в містах і близько 4 тисяч в сільській місцевості.
Попередження правопорушень серед дітей здійснюється по трирівневій моделі: 1) профілактика в учбових закладах; 2) стосовно дітей з девіантною поведінкою, админправонарушения, що зробили, і інші протиправні дії; 3) застосовується до підлітків, що скоїли злочини.
Міліція проводить загальнодержавні оперативно-профілактичні заходи: "Ялиночка" - під час новорічних і різдвяних свят: "Канікули" - на час весняних шкільних канікул; "Діти вулиць" - з метою виявлення і вилучення з вулиць безпритульних і бездомних дітей; "Урок" - у вересні, для виявлення дітей, які не приступили до навчання і тому подібне
У складі такої карної міліції діють приймачі-розподільники для дітей, а також на базі деяких підрозділів були створені так звані "зелені кімнати". Їх завдання - сприяти швидкій реабілітації підлітка, який скоїв злочин або став його жертвою.
За інформацією прес-служби МВС.
Наказом МВС від 22.05.2012 № 456 затверджено Положення про Управління карної міліції у справах дітей Міністерства внутрішніх справ України.