З метою показати цілісну історію адвокатури України від прадавніх часів до сучасності і намітити перспективи розвитку її як науки Асоціація адвокатів України спільно з іншими профільними організаціями продовжує реалізацію проекту "Історія адвокатури України"який проходить під патронатом Клари Маргулян, члена правління ААУ, адвоката, заслуженого юриста України.
Як влучно висловилася президент Асоціації адвокатів України Ольга Дмитриевау проекту є "мама" - доцент кафедри громадських і політичних дисциплін Київського університету управління і підприємництва Ірина Василикі "папа" - віце-президент ААУ Валентин Гвоздий.
"Батьки" проекту |
Проект вже вийшов на всеукраїнський рівень, і в процесі роботи виявлено багато білих плям, тому навіть три роки заявленого терміну здається мало, щоб провести дослідження, розповіла И. Василик. Учасники проекту зіткнулися, зокрема, з проблемами мови - адже архівні документи часто написані на діалектах іноземних мов, а також на латинській мові. Крім того, об'єми матеріалів дуже великі, і доводиться "вимивати золото з піску".
Проект здійснюється з метою показати історичні етапи становлення адвокатури на території України, вплив судових систем на функціонування адвокатури, продемонструвати вклад адвокатів в побудову державності, освітити діяльність юридичних учбових закладів, гуртків і тому подібне, а також адвокатських фірм - порівняно з сучасними. На даний момент вже знайдена раніше невідома інформація про цілих династіях українських адвокатів минулих віків, відмітила И. Василик, і запевнила, що "про цих людей повинні знати, в першу чергу, усі носії адвокатської професії".
А президент Союзу адвокатів України Лідія Изовитова звернула увагу на те, що і зараз відбуваються важливі історичні події в українській адвокатурі - підготовка до засновницького з'їзду, процес створення Національної асоціації адвокатів. Адвокатські організації, незважаючи на минулі непорозуміння, об'єдналися з метою розробити документи до з'їзду. Ось тільки з ВККА не вдалося виробити конструктивний діалог, засмучується Л. Изовитова, тому на з'їзд будуть подані пропозиції від декількох груп.
Адвокатські організації об'єдналися заради майбутнього |
Об'єднанню адвокатських асоціацій і у рамках підготовки до з'їзду, і в дослідженні історії адвокатури, також радий президент Асоціації юристів України Валентин Загария: "Проект не може залишити байдужим нікого, особливо молодь, якою буде цікава історія своєї професії і досвід адвокатів минулого. Статті і книги про їх життя і діяльність можуть надихнути нас на нові ідеї, які можна реалізувати вже зараз".
Харківські адвокати Ася Тарасова і Сергій Верпицкий з Фундаторки адвокатів України розповіли про те, що в Харкові існує музей адвокатури України, де зібрані цікаві експонати, у тому числі і особисті речі адвокатів минулого - від друкарських машинок до зброї.
Зараз здійснюється спільна конструктивна робота заради написання на основі архівних матеріалів цілісної історії адвокатської професії, резюмував В. Гвоздий. Також ініціатори проекту мріють про впровадження дисципліни "Історія адвокатури" в учбові програми юридичних спеціальностей.