Антимонопольний комітет України розробив і ствердив порядок звільнення від відповідальності за здійснення антиконкурентних погоджених дій тих осіб, які є учасниками картельної змови і при цьому заявили про нього.
На будь-якій стадії розслідувань той, хто розкриває картельну змову в умовах конфіденційності, має право (при певних обставинах) на повне звільнення від відповідальності. Аналогічна програма давно діє в інших країнах і ефективно сприяє розкриттю картельних змов, заявив перший замголови АМКУ Рафаель Кузьмин.
Одним з важливих юридичних аспектів прийнятої програми є конфіденційність відносно того, що заявило про картельну змову. Декілька варіантів для забезпечення безпеки заявника вже розроблено і будуть запропоновані йому на вибір.
Про програму пом'якшення відповідальності за участь в картелях ("линенси") давно думають в Україні. Можливість "линенси" спочатку передбачена статтею 6 Закону "Про захист економічної конкуренції", проте відсутність чітких критеріїв її застосування зумовила нульовий результат, відмічав радник ЮФ "Астерс" Олексій Пустовит. По суті, українські можливості "линенси" обмежуються повним звільненням, і тільки одного учасника передбачуваного картеля.
Ще одно перешкода на шляху до "линенси" - в нашому суспільстві склалося негативне відношення до співпраці з держорганамияке припускає передачу інформації і зачіпає інтереси інших осіб, особливо партнерів. Чи з'являться серед учасників картелів охочі займатися "стукачеством" собі в порятунок - покаже час і практика.
Детальніше про підготовку АМКУ до впровадження цієї програми - в матеріалі Боротьба з картелями: перспективи "линенси" в Україні.
Також читайте: АМКУ застосував найбільші у своїй історії санкції за участь в картелі.