27 вересня 2012 року Вищий спеціалізований суд України по розгляду цивільних і карних справ прийняли ряд інформаційних листів, спрямованих на усунення спірних питань практики застосування судами деяких норм законодавства.
У інформаційному листі № 10-1386/0/4-12 судова палата у цивільних справах ВССУ звертає увагу судів на особливості застосування норм Закону України "Про судовий збір" (далі - Закон).
У разі, якщо до позовної заяви не прикладений документ, що підтверджує сплату судового зборутака позовна заява залишається без руху, а у разі, якщо цей недолік не буде усунений в строк, встановлений судом, - визнається не поданим і повертається позивачеві на підставі ст. 121 ГПК України.
При застосуванні в судовій практиці Закону і норм ГПК, що стосуються сплати судового збору, суди повинні дотримуватися прецедентної практики Європейського суду з прав людини і враховувати, що приведений в ч. 2 ст. 4 Закони перелік заяв, скарг (дій), за надання яких до суду або за здійснення яких судом встановлені ставки судового збору, за своїм змістом являється вичерпним. Таким чином, стягування судового збору з інших заяв (скарг), що подаються до суду, цим законодавчим актом не передбачено.
Розміри ставок судового збору встановлені на основі розміру мінімальної заробітної плати за станом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подаються до суду. За подачу позовної заяви, яка має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується по ставках, встановлених для позовних заяв майнового і немайнового характеру.
Позивачі, які звільнені від сплати судового збору при подачі окремих позовів, і певні категорії осіб незалежно від категорії позову звільняються не лише від сплати судового збору за подачу позову, а і за подачу апеляційних і касаційних скарг, заяв про перегляд судових рішень за обставинами, що знову відкрилися, і ВСУ. Сплата судового збору за подання до суду заяв про забезпечення доказів або позову здійснюється такими особами на загальних підставах. Проте це не торкається певних категорій осіб, незалежно від виду позову, оскільки Законом вони взагалі звільнені від сплати судового збору, тобто, і за оскарження процесуальних рішень (дій) суду.
Що стосується судового збору за подання до суду заяв про забезпеченні доказів або позовуто у разі браку доказів сплати судового збору за подання до суду заяв про забезпечення доказів або позову, суд повинен залишити таку заяву без руху.
У разі пред'явлення позову одночасно декількома позивачами до одному або декількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно його вимогам окремими платіжними документами або одним позивачів у справі в повному об'ємі. Визначальним в цьому випадку являється сам факт повного вступу суми судового збору, що належить, в дохід Госюджета.
Єдиною основою для відстрочення або розстрочки сплати судового збору на певний термін, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі, являється облік судом майнового положення сторони.
Юлія Божкоадвокат, партнер ЮК "Закон Перемоги"суддя третейського суду.
Читайте також: Практика ВССУ : оскарження визначення про видачу старанного документу на підставі рішення третейського суду.
Крім того, ВССУ надав роз'яснення апеляційним судам відносно практики застосування при розгляді справ окремих норм трудового і земельного права, норм законодавства про власність і спадкоємство; надав роз'яснення, що стосуються порядку апеляційного оскарження постанов про видачу або відмову у видачі виконавського листа на примусове виконання рішення третейського суду, а також звернув увагу судів на особливості застосування законодавства при вирішенні суперечок по зобов'язаннях, що виникають з договорів і інших угод. Окремим інформаційним листом була висловлена правова позиція ВССУ відносно практики застосування судами окремих норм матеріального права України, зокрема норм законодавства про захист честі, гідності, ділової репутації особи і відшкодуванні моральної шкоди, житлового законодавства, а також зобов'язань, що виникають внаслідок спричинення шкоди. Про ці документи читайте в наступних публікаціях ЮРЛИГИ.