Відповідний законопроект № 11028 про внесення змін до розділу ХХ Податкового кодексу був прийнятий 6 вересня 2012 р. і спрямований на підпис Президентові. Хоча пільги торкнутися далеко не усіх, безумовною перевагою вказаного Закону є звільнення інвесторів від сплати податку на прибуток на 5 років починаючи з 1 січня 2013 року і встановлення пільгової ставки податку на прибуток підприємств на рівні 8 % в період з 2018 по 2022 рік. Також інвестори зможуть розраховувати на пільги по сплаті ПДВ при ввезенні товарів на митну територію України. Ввозивши устаткування для реалізації інвестиційних проектів інвестори отримають право виписувати податкові вексели з терміном погашення в 60 днів. До пільг слід також віднести право інвестора збільшити свої витрати шляхом застосування методу прискореної амортизації основних засобів, - стверджує пан Поліщук.
Основні вимоги, яким повинні відповідати потенційні інвестори, визначає Закон "Про стимулювання інвестиційної діяльності в пріоритетних галузях економіки з метою створення нових робочих місць" (проект № 11026) від 06.09.2012 р. (детальніше про документ читайте - Парламент вирішив стимулювати інвестиційну діяльність в пріоритетних сферах). Вимоги до інвесторів торкнуться розміру інвестицій, кількості створених робочих місць, середньої зарплати в компанії, галузі інвестування.
Зокрема, для суб'єктів малого підприємництва мінімальний розмір інвестицій повинен скласти не менше 500 тисяч євро, а кількість створених робочих місць перевищувати 25, для суб'єктів середнього підприємництва розмір інвестицій - понад 1 мільйон євро, і кількість створених робочих місць - понад 50, а для суб'єктів великого підприємництва об'єм інвестицій - понад 3 мільйони євро і кількість створених робочих місць - понад 150. При цьому інвестор повинен буде забезпечити працівникам середню заробітну плату на рівні не нижче 2,5 розміри мінімальної зарплати.
Одним з найбільш спірних являється являється визначення "пріоритетності" галузей, в яких можуть бути здійснені інвестиційні проекти. Закон не дає чіткого визначення пріоритетних галузей економікиостаточний перелік яких має бути затверджений Кабміном. На приведення своєї діяльності у відповідність з вищепереліченими вимогами інвесторам планують виділити 2 року з моменту реєстрації інвестиційного проекту, - відмічає юрист.
Для реалізації права на пільги в оподаткуванні інвесторові необхідно буде зареєструвати інвестиційний проект. Скористатися правом на пільги зможуть як діючі, так і новостворені компанії. Податкові пільги носитимуть цільовий характер. Суми податку на прибуток, від якого звільняється інвестор, сплачуватимуться на казначейський рахунок, використовувати їх можна буде тільки на розвиток інвестпроекту. Право на видачу податкового векселя на торбу ПДВ інвестор отримає тільки при імпорті нового устаткування, яке використовуватиметься в інвестиційному проекті. Метод прискореної амортизації можна буде застосовувати тільки до тих основних засобів і тільки в тій частині, в якій вони задіяним в інвестиційному проекті.
Незважаючи на усі позитивні моменти орієнтованих на інвестора законів, механізм їх реалізації багато в чому залишається невизначеним. Для того, щоб пільги в оподаткуванні інвесторів почали діяти, належить прийняти ряд підзаконних актів, які можуть істотно спотворити спочатку позитивну ідею залучення інвестицій в українську економіку- резюмує юрист.
Павло Полищук, юрист Київського офісу ЮФ "Халас і Партнери"