Проект, отриманий "Головкомом" з власних джерел, повністю міняє філософію і підходи до питань Кивалова-Колесниченко. Передусім, президентська група запропонувала абсолютно новий формат функціонування регіональних мов.
Головна новела проекту - статус регіональної мови надаватимуть не місцеві ради, а парламент. Пропонується відмінити прив'язку "регіоналізації" мови до результатів перепису населення. Щоб на певній території оголосити регіональну мову, треба пройти довгу і складну процедуру.
Спочатку необхідно зібрати підписи 30 % жителів общини "за" регіоналізацію. При цьому оголошувати регіональну мову можна буде тільки на території села, селища або міста, і ні в якому разі не району або цілої області. Зібрані підписи передаються в місцеву раду, яка направляє їх в обласний з клопотанням про надання мові статусу регіонального. І вже обласна рада звертається до парламенту з проханням ухвалити спеціальний закон про функціонування регіональної мови на території села, селища або міста.
Таку складну процедуру пройти буде дуже важко, якщо не сказати, що практично нереально. Нагадаємо, що в чинному Законі встановлена планка в 10 %, а місцеві ради самі можуть оголошувати регіональний статус.
З переліку мов, які можуть бути оголошені регіональними, запропонували виключити русинську мову.
Акти усіх державних органів влади і місцевого самоврядування публікуються українською мовою, а на територіях, де окремим законом проголосять регіональний - і цією мовою. Той же принцип застосовується і до документообігу.
Послуги органів влади також надаються державною або регіональною мовою. Усі записи у паспорті громадянина України вносяться виключно на державній мові.
При цьому документи про освіту, за бажанням, можуть виконуватися на двох мовах - державній і регіональній. Освіту також дозволяється придбавати регіональній мові.
З мовного закону пропонують виключити норму про дозвіл дубляжа фільмів на регіональних мовах. Згідно з проектом, фільми поширюються і демонструються в Україні з обов'язковим дублюванням, озвучуванням або субтитруванням державній мові.
Також пропонується повернути квоту для україномовної продукції на телебаченні на рівні 75 %. Мовне питання хочуть повернути в необхідні умови отримання ліцензій. Стаття про дозвіл демонструвати рекламу регіональних мовах в проекті відсутня.
Читайте також підбірку наших новин по темі мовного закону.