Після ухвалення нового Закону "Про судоустрій і статус суддів" повноваження за призначенням голів судів і їх заступників перейшли до Вищої ради юстиції, що перевищує межі встановлені Конституцією для цього органу, відмічає Е. Шустик в пояснювальній записці. Посилаючись на ряд рішень КСУ, а також міжнародні стандарти автор проекту № 11068 пропонує повноваження за призначенням суддів на адміністративні посади передати Раді суддів України.
Так, законопроектом передбачено, що голови місцевих, апеляційних і спеціалізованих судів, а також їх заступники обираються на посаді строком на 5 років з числа суддів відповідного суду, що мають стаж роботи в цьому суді не менше одного року, і звільнятися з посад Радою суддів України за представленням голови ВСУ на підставі рекомендації відповідної ради суддів.
Також проектом встановлюється, що з'їзд суддів не лише обирає Раду суддів (як це є зараз), але і визначає його кількісний склад з урахуванням принципу пропорційного представництва суддів загальних, господарських і адміністративних судів з розрахунку - 1 представник від 200 суддів. Крім того, пропонується, щоб у складі Ради суддів було не менше чим по одному представникові від кожної області. Пропозиції по кандидатурах до складу Ради суддів України можуть вносити конференції суддів, а також окремі делегати з'їзду. Не можуть бути обраними до складу Ради суддів судді, що обіймають адміністративні посади в судах, і секретарі судових палат.
Крім того, Е. Шустик пропонує "не пускати" на засідання Ради суддів Міністра юстиції і Міністра фінансів. Нагадуємо, діюча норма Закону свідчить, що на засідання Ради запрошується Міністр юстиції, а у разі розгляду питань, пов'язаних з фінансуванням судів, у гості звуть Міністра фінансів. Проектом ці норми виключаються з тексту Закону.
Також читайте - "У Вищу раду юстиції радять не пускати нардепів і керівників політичних партій".