Державна архітектурно-будівельна інспекція листом від 30.07.2012 р. № 40-19-5376 надала деякі роз'яснення відносно прийняття в експлуатацію самовільно побудованого садового будинку.
У інспекції нагадали, що Минрегионбуд видав наказ від 24.06.2011 р. N 91яким затвердив Порядок, що дозволяє за спрощеною процедурою прийняти в експлуатацію закінчені будівництвом індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, громадські будівлі I і II категорій складнощі, побудовані до 31.12.2009 р. без дозволу на виконання будівельних робіт, заяви про прийняття в експлуатацію яких подано до 31.12.2012 р. Наказ також визначає механізм проведення технічного обстеження будівельних конструкцій і інженерних мереж вказаних об'єктів будівництва.
При цьому в листі нагадується, що згідно п. 3.1Порядка, прийняття в експлуатацію вищезгаданих об'єктів будівництва, побудованих без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій і інженерних мереж, прийняття в експлуатацію об'єктів (окрім закінчених будівництвом до 5 серпня 1992 р. індивідуальний (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них) здійснюється безкоштовно територіальними органами Державній архітектурно-будівельній інспекції за результатами технічного обстеження їх будівельних конструкцій і інженерних мереж і за наявності документу, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкоюна якому розміщений об'єкт, шляхом реєстрації поданої замовником декларації про готовність об'єкту до експлуатації.
Документом, який підтверджує відповідність закінчених будівництвом об'єктів до 5 серпня 1992 р. (вказане вище виключення) вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, являється технічний паспортскладений за результатами технічної інвентаризації.
У свою чергу листом звертається увага на те, що згідно з діючим Кодексом про адміністративні правопорушення (далі - КоАП), Державна архітектурно-будівельна інспекція і її територіальні органи розглядають справи про адмінпорушення, пов'язані з :
- порушенням вимог законодавства, будівельних норм, держстандартів і правил під час виробництва, виготовлення і застосування будівельних матеріалів, виробів, конструкцій, а також будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту і прийняття в експлуатацію об'єктів або споруд;
- невиконанням законних вимог (приписів) посадовців інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю.
Таким чином, Державна архітектурно-будівельна інспекція України і її територіальні органи не уповноважені розглядати справи за правопорушення, передбачені ст. 97 КоАП (самовільне будівництво).
В той же час, ч. 1 ст. 96 КоАП передбачає відповідальність за порушення вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил і затверджених проектних рішень під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів або споруд у виді накладення штрафу на громадян в розмірі від 10 до 50 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян.