Правління Національного банку України постановою від 19.07.2012 р. № 308 внесло зміни в Положення про порядок і умови торгівлі іноземною валютою.
Так, Положення доповнене наступною нормою:
"Клієнти-резиденти (юридичні і фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності) мають право купувати, обмінювати іноземну валюту через одного суб'єкта ринку за кожним зовнішньоекономічним договором з нерезидентом для розрахунків по торгових операціях.
Резидент має право перекласти відповідний зовнішньоекономічний договір на обслуговування до іншого суб'єкта ринку. Суб'єкт ринку, через який здійснювалися розрахунки за зовнішньоекономічним договором, надає в довільній формі усю наявну у нього інформацію про незавершені розрахунки резидента і об'єми купленої, обміняної і перерахованої іноземної валюти за цим договором.
Вказана інформація надається по письмовому запиту клієнта-резидента або іншого суб'єкта ринку (з письмового дозволу клієнта-резидента), до якого резидент перекладає на обслуговування відповідний зовнішньоекономічний договір".
При цьому в новоприйнятих змінах передбачено, що вищезгаданий клієнт-резидент має право купити, обміняти іноземну валюту з метою проведення розрахунків з нерезидентом за договором (комісії, доручення, агентським договором), який уповноважує цього резидента на продаж в Україні продукції, робіт, послуг за дорученням нерезидента.
Згідно з постановою, купівля іноземної валюти здійснюється за рахунок гривен, отриманих від реалізації продукції, робіт, послуг, на основі:
- заяви про купівлю іноземної валюти;
- договору (комісії, доручення, агентського договору) з нерезидентом, оформленого відповідно до вимог законодавства України;
- документів, наявність яких передбачена цим договором, що підтверджують реалізацію відповідної продукції, робіт, послуг.
Клієнт-резидент (юридична або фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності) має право купити, обміняти іноземну валюту з метою перекладу гарантійного забезпечення в сумі, що не перевищує 10 000 євро в один календарний рік на користь одного особи-нерезидента, для того, що бере участі в тендері, який передбачає постачання товарів, на основі:
- заяви про купівлю іноземної валюти;
- підтверджувальних документів по цій угоді (договорів (угод), контрактів, розрахунків, рахунків-фактур, листів-повідомлень і інших документів, які подаються залежно від суті операції);
- копії листа-узгодження на переказ коштів відповідного міністерства або іншого центрального органу виконавчої влади, уповноваженого управляти майном, що належить державі, завіреним підписом керівника і відбитком друку (для резидентів, в статутному капіталі яких є доля держави).
Також нововведеннями передбачено, що у разі недотримання усіх вимог порядку формування і зберігання обов'язкових резервів за відповідний звітний період резервування банк не має права здійснювати власні операції по купівлі іноземної валюти впродовж наступного календарного місяця.
Постанова набуває чинності з дня його офіційної публікації.