Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

"Невідомо у якому об'ємі суб'єктів ВЭД зобов'язуватимуть продавати валюту"

30 липня 2012, 17:25
714
0
Автор:
Реклама

Проект № 11033що дозволяє Нацбанку вводити примусову реалізацію експортерами валютної виручки усередині країни, а також скорочувати термін розрахунків по зовнішньоторговельних операціях, був зареєстрований в парламенті 25 липня.

"Зобов'язання з продажу валюти може бути встановлене на строк до 6 місяців, проте, як убачається з тексту документу, такий термін не являється пресекательным- відмічає Олексій Демьяненкоюрист ЮФ "Астерс". - Іншими словами, наслідуючи один з можливих варіантів тлумачення пропонованої норми, НБУ уповноважений ввести реалізацію експортної виручки на черговий піврічний період, затвердивши нову постанову з цього питання".

Олексій Демьяненко

Обов'язковий продаж виручки, отриманої в результаті зовнішньоекономічної діяльності, існує у багатьох країнах світу і, як правило, використовується, щоб попереджувати або зупинити девальвацію національної валюти. У деяких державах, як відомо, це зобов'язання не поширюється, зокрема, на експортерів, контрольованих нерезидентами, за умови, що надходження, генеровані зовнішньоторговельними операціями, перевищують певну долю в загальному доході компанії. Законопроект, у свою чергу, подібних приписів не містить і, більше того, повноважень "ділити експортерів по категоріях" Нацбанку прямо не надаєаналізує юрист. НБУ, проте, визначатиме порядок продажу валюти і розмір виручки, належній примусовій реалізації. Цілком ймовірнотаким чином, що частина валюти експортерам залишать.

Поки невідомо у якому об'ємі суб'єктів ВЭД зобов'язуватимуть продавати валюту. Цей показник може варіюватися від 1% до 100%. Варто відмітити, що НБУ вже застосовував такі заходи під час криз в 1990-х роках, тоді ці показники складали 50% і 100% - міркує Ярослав Яровийстарший юрист АФ ENGARDE. На сьогодні суб'єкти ВЭД не зобов'язані продавати валютну виручку. Законодавство регулює тільки крайній термін її вступу в Україну - не пізніше 180 днів з моменту митного оформлення товару.

Варто відмінити, що для введення обмежень НБУ буде досить прийняти постанову правління і зареєструвати його в Міністерстві юстиції.

Ярослав Яровий

Такі превентивні заходи НБУ можуть виявитися дійсно корисними у випадку виникнення чергової хвилі світової кризи, але не варто забувати і про негативні наслідки, - нагадує пан Яровий. Очевидно, що вказані заходи негативно позначаться на бізнес-кліматі і зроблять проблематичною зовнішньоекономічну діяльність в Україні. Позбавлення експортерів права самостійне розпоряджатися частиною своєї валютної виручки приведе до перекладанню на них ризиків курсової різниціоскільки останні будуть вимушені продавати валюту на міжбанку, а потім знову купувати її.

Виходячи з досвіду 1990-х років, контрдіями експортерів можуть стати утримання валютної виручки за кордоном або проведення там більшості розрахунків.

Зміни запропоновані законопроектомна думку А. Демьяненко, продовжують ряд дій, сприяючих зниженню тиску на курс національної грошової одиниці : у кінці минулого року парламент дозволив випуск ОВГЗ в іноземній валюті, а також розрахунки по зовнішньоекономічних контрактах в українській гривні. У свою чергу Я. Яровий нагадує, що усі згадані норми доки знаходяться на стадії проекту. Враховуючи те, що в Україні стартувала виборча компанія, а наступна сесія парламенту почнеться тільки у вересні, невідомо коли законопроект зможе стати законом.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини