"Ми прийняли рішення усі 34 тисячі ділянок улаштувати веб-камерами, і кожен зможе 28 жовтня в режимі он-лайн зі свого комп'ютера побачити хід голосування на будь-якій ділянці- заявив Прем'єр-міністр Микола Азаров. - Нам нарешті хочеться припинити базікання про те, що вибори хтось хоче сфальсифікувати. Ми витратимо декілька сотень мільйонів доларів, але створимо систему, яка забезпечить абсолютно прозорі вибори". За його словами, ці камери не пропадуть, вони далі працюватимуть на безпеку дитячих садів, шкіл, клубів.
Нагадаємо, учора парламент виділив ЦВК майже мільярд гривен на впровадження відеоспостереження під час виборів в 2012 році.
Голова Комітету виборців України Олександр Черненко вважає, що ніякі веб-камери чесних виборів не забезпечать, і камери встановлюють для відвернення уваги, щоб показати які у нас чесні і прозорі вибори. Але ніякі камери прозорих виборів не роблять - адже це статичні камери, які знімають тільки ящики, і не фіксують підрахунок голосівтому ні на що не впливають. Це вже показав досвід Росії, де існує близько ста тисяч ділянок, - там було не більше п'яти випадків, коли камери зафіксували якісь порушення, розповів А. Черненко.
За оцінкою експертів, набір з комп'ютера, веб-камери, модему, систем кріплення для кожного учатка обійдеться в 600 - 700 доларів при найоптимістичніших розкладах. В цілому, придбання техніки потягне на 20 - 25 млн доларів. Проблема не лише в грошах, але і в дуже обмежених термінах. У тій же Росії, де реалізація такого проекту почалася за 3 місяці до виборів, велику частину техніки довелося возити літаками з Тайваню, оскільки ні у одного постачальника немає на складі такої кількості продукції.
Окрім придбання техніки, ще треба встановити на неї необхідне програмне забезпечення (яке ще потрібно розробити) для комутації з порталом, який освітлюватиме процес виборів і здійснення запису резервних копій. А потім ще треба мати декілька сотень бригад, які їздитимуть по Україні і встановлюватимуть усю цю техніку в кожній з ділянок.
Але усе це дурниці в порівнянні з тим, що для забезпечення прямої трансляції з 34 тисяч ділянок припаде протягнути Інтернет практично в усі (навіть самі недоступні) населені пункти України.
Навіть у Центральній виборчій комісії скептично відносяться до таких нововведень. Замголови Андрій Магера в коментарях ЗМІ висловив сумніви в ефективності веб-камер на парламентських виборах: "...Ефективність веб-камер украй низька, і ті витрати, які йтимуть з бюджету, - невиправдані. Веб-камери здатні зафіксувати хіба що якусь бійку на виборчій дільниці. Вони не здатні зафіксувати неправильний підрахунок голосів виборців членами виборчих комісій, оскільки, через них не видно буде, що написано у бюлетені і де члени комісій ставлять відмітки".
Джерела: Урядовий портал, Gazeta.ua, Watcher.