Усі основи для ситуації останніх місяців на ринку оцінювачів були закладені ще в 2010 році, коли як одну з норм Податкового кодексу прийняли положення, що визначає спеціальну оцінку як таку. Потім послідували зміни до Закону "Про Фонд держмайна" і Програму приватизації на 2012-2014 гг., - роздумує Світлана Бовсуновскаяюрист, віце-президент ВОО "Ліга експертів України". А потім сталося те, що сталося - на світло вийшли накази ФДМУ, які прямо посприяли появі на ринку клубу з 12 компаній і ряду оцінювачів, які "нишком" пройшли навчання і отримали відповідні сертифікати. На цьому коло замкнулося - оскільки більше ніхто до надання цієї 3-ей категорії оцінки не допускався.
Небагатьом пізніше останній цвях в кришку труни з оцінювачами забив Мінюст, яким були внесені зміни в порядок проведення нотаріальних дій, згідно з якими посвідчення договорів з продажу (обміну) об'єктів нерухомості між фізособами можливо тільки за наявності акту про оцінну вартість такого майна, виданого спеціальним оцінювачем.
Після таких дій вмить утворилася величезна черга до спеціальних оцінювачів і як наслідок - ціни із швидкістю світла полетіли вгору. Для порівняння - якщо раніше оцінка квартири по Києву коливалася від 250 до 500 грн., або за іншими джерелами - від 500 до 1 тис., то спеціальні оцінювачі за аналогічну послугу вимагали від 4.5 тис. грн. Відчувається різниця, чи не так?
Андрій Гусельников і Світлана Бовсуновская |
І усе б добре: Микола Азаров не так давно розпорядився про те, що накази мають бути скасовані, і ніби як Фонд держмайна оголосив про це, а услід і Мінюст. Але, на думку представників ринку, уся проблема полягає в тому, що ряд наказів були не скасовані, а визначені такими, що втратили силу (це стосується і наказу Мінюсту № 766/5, і наказів ФДМУ № 554,555 і 556). А це означає, накази продовжують діяти в певному тимчасовому відрізку, а відповідно і сертифікати спеціальних оцінювачів, і оцінки, проведені ними, є законними, як і гроші, які були отримані із споживача, вважаються отриманими законним шляхом - стверджує С. Бовсуновская. Це не вирішення проблеми, це її консервація.
Корінь усіх бід Олександр Бондаренкоголова Ради ВОО "Риелторская палата України" бачить в зміні статусу Наглядової ради при Фонді держмайна. Раніше через цю пораду проходили усі зміни, що стосуються діяльності оцінювачів. З паном Бондаренко згоден і Олексій Амфитеатровголова Українського суспільства оцінювачів : "…зміни останніх напівроки фактично здійснювалися без допомоги Награди".
Олександр Бондаренко і Олексій Амфитеатров (зліва направо) |
І ось і живемо, продовжує А. Бондаренко : "Оголосили боротьбу з пияцтвом і усе закінчилося вирубуванням виноградників, оголосили про боротьбу з тероризмом - зникли урни, а коли оголосили про боротьбу за сплату податків - ввели в колапс ринок нерухомості. Наглядову раду перетворили на інжирний листочок, щоб прикрити сороміцьке місце".
Та і самі по собі зміни стосовно прив'язки оцінки до мети, учасники ринку вважають неадекватними. Ні у одній країні світу таких прив'язок немає. Прив'язки можуть бути до об'єкту, адже яка різниця - майно готується на продаж, або для передачі в заставу, або для оподаткування? Вартість те залишається колишньою.
Але і на цьому проблеми не кінчаються, учасники прес-конференції вважають, що наступними під приціл охочих монополізувати ринок потраплять риелторы. Адже вже зараз за дорученням Президента йде робота над проектом "Про особливості здійснення риэлтерской діяльності". І, як стверджують експерти, та ж схема, що і з оцінювачами, закладена і в цьому документі.
Поки ж, усе начебто нормалізувалося на ринку, проте оцінювачі не втрачають надії довести справу до кінця - добитися виключення відповідних норм із Закону "Про Фонд держмайна" і Програми приватизації.
Детальніше про перипетії на ринку оцінної діяльності читайте в матеріалах ЮРЛИГИ - "Оцінку вартості об'єктів нерухомості здійснюватимуть по-старому"і "Мінюст, услід за ФГИ, також відмінив свій акт про "спеціальних" оцінювачів для відчуження нерухомості".