Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ігор Самсин : Посада українського судді не продається

5 червня 2012, 13:19
266
5
Реклама

- Ви якось нарекли, що серед суддів існує неправильне розуміння функцій очолюваної вами комісії. Нібито судді намагалися вирішувати у ВККС житлові питання...

- На побутові питання ми більше не відволікаємося - усі претенденти і судді демонструють і доводять виключно свою кваліфікацію. Судді зрозуміли, що це кваліфікаційна комісія, а не профспілковий комітет для вирішення особистих побутових і житлових проблем. Але, до речі, повинен відмітити, що розмови про наявність якихось привілеїв для судді залежно від місця його роботи - це багато в чому міф. Умови для суддів скрізь однакові, відрізняється лише рівень навантаження. До речі, особливо в порівнянні з Європою. У Німеччині, наприклад, на одного суддю доводиться близько ста подів в рік, у нас - більше тисячі.

- На посаду судді високий конкурс - п'ять чоловік на місце. Що це - виключно престиж професії або юристи просто вважають посаду дуже хлібною?

- Не думаю, що у претендентів на мантію переважає матеріальний стимул. Більшість кандидатів (і, до речі, найпідготовленіші) - це люди, працюючі в судах з першого дня професійної кар'єри. Юрист спочатку починає працювати на самій нижчій посаді, допустимо, секретарем судді - бере участь в судових засіданнях, набирається досвіду. Пізніше, зарекомендовав себе, стає помічником судді. А помічник - це вже серйозна посада. Наприклад, у Верховному суді усі помічники - найсильніші фахівці, що мають не менше трьох років юридичного стажу. Отже, саме працівники судів найчастіше стають суддями, вони, як ніхто інший з усіх юристів, знайомі з особливостями нашої судової системи. 


- Різні джерела стверджують, що посаду судді можна купити. Розцінки: за межами обласних центрів - 50-100 тисяч доларів. Чим ближче до центру, тим дорожче.

- Це усе неправда. Наша комісія діє відкрито. Так, називають якісь суми, але усі вони не підтверджені. Ті, хто звинувачує судову систему в корупції, як правило, йдуть із звинуваченнями в ЗМІ, а не в прокуратуру, оскільки не мають доказів. Слід сказати, що Закон "Про судоустрій і статус суддів" нівелює можливість торгувати посадою судді. Ось, приміром, черговий суддівський набір, якому належить пройти атестацію 5 червня, абсолютно прозорий. Усі претенденти на посаду судді можуть відстежити кожен етап просування виконаної роботи, аж до результатів тестів. Після тестування вони самі принесуть кошики з роботами до автоматизованої системи, яка прочитує і обробляє дані. Ще раз повторюся - усе прозоро. А то, про що говорите ви, чутки, які ніколи і ніким не були підтверджені.

- Ваші слова - "новий голова Верховного суду повинен буде докласти максимальні зусилля для підвищення авторитету судової влади в суспільстві, припускаю, що новообраний глава зіткнеться з необхідністю перетворень усередині найвищого судового органу". Щось зроблено в цьому напрямі?

- Верховна Рада за час, що пройшов з моменту мого висловлювання, прийняла ряд законів, удосконалювальних роботу, зокрема, Верховного суду. З'явилися профільні палати ВСУ, що дозволило значно оптимізувати роботу. Існують напрацювання законопроектів, яким ще належить поліпшити роботу. Ефективність ВСУ явно зросла.

- А авторитет? Як в цілому реабілітовувати судову систему в очах суспільства? Приміром, як ви відноситеся до ідеї обрання суддів в кожному окремому регіоні жителями? Як це було за часів СРСР або як це відбувається, наприклад, в США. Тоді народ нестиме відповідальність за суддів…

- Така практика існує. І я за радянських часів обирався народом, але тоді були зовсім інші умови, інше суспільство і державний устрій. А вибори суддів в США - це вікова традиція, що стала нормою. Якщо ж впровадити таку процедуру в Україні, то кожен кандидат на посаду судді тоді, окрім своєї кваліфікації, повинен буде мати певний ресурс. Хоч би для того, щоб надрукувати листівки з автобіографією і провести зустрічі з виборцями. На виборах потрібне щось обіцяти, а що суддя може обіцяти, окрім чесного виконання законів і служіння правосуддю? Ми віддамо судову систему в заручники популізму. Судити будуть не володарі вищої кваліфікації, а найкрасномовніші і переконливіші. Знову ж таки, якщо у кандидата в судді немає передвиборного ресурсу, він повинен буде заручитися підтримкою третіх осіб, перед якими автоматично залишиться у боргу. Це дуже небезпечно.

Джерело: ЛIГАБiзнесIнформ.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини