Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Законопроект про адвокатуру: головне питання залишається відкритим

25 травня 2012, 15:37
398
8
Реклама

Нагадаємо, що проект Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" розроблявся створеним Президентом робочим гуртом з питань реформування адвокатури, яку очолив Андрій Портнов. Останній, в ході розгляду законопроекту Комітетом ВРУ відмітив наступні важливі моменти нового закону для адвокатів:

Адвокатське самоврядування

По словах А. Портнова, виключно адвокати за допомогою органів самоврядування вирішуватимуть 100 % питань, які відносяться до компетенції інституту адвокатури. "Ми запропонували в цьому законопроекті повністю виключити будь-який вплив на адвокатуру- відмічає радник Президента, - Таким чином, виключно адвокати, виключно через органи адвокатського самоврядування зможуть вирішувати свої питання, встановлювати для себе відповідні стандарти, здійснювати допуск до професії, позбавляти права на цю професію і т. п"., - стверджує А. Портнов.

Національна асоціація адвокатів України

Як відмічає радник Президента, створення цієї інституції безпосередньо витікає з 190 виведення Парламентської Асамблеї Ради Європи 1995 року. Законопроектом пропонується, щоб усі 32 тис. українських адвокатів одночасно стали членами Національної асоціації адвокатів (далі - НАА), а усі юристи, які в майбутньому отримають свідоцтво адвоката, автоматично ставатимуть членами НАА. За задумом авторів законопроекту, цей орган повинен підтримувати адвокатів, представляти їх інтереси і об'єднувати їх. При цьому існування НАА не унеможливлює створення інших адвокатських об'єднань, громадських організацій і тому подібне

Розширення прав адвокатів

По словах А. Портнова в законопроекті максимально, наскільки це було можливо, забезпечили рівність прав адвоката в карному, адміністративному, цивільному і господарському процесах. "Більше того, уперше в Україні встановлюється відповідальність за непредставлення або неповне надання відповіді на адвокатський запит"- говорить радник. Законопроект встановлює 5-денний термін, упродовж якого будь-які підприємства, установи і організації, а також держоргани повинні відповісти на адвокатський запит. При цьому пропонується ввести адміністративну відповідальність за непредставлення або несвоєчасне надання відповіді на цей запит і внести відповідні зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (санкція - штраф 850 грн.). Треба також відмітити, що сам факт залучення порушника до відповідальності буде істотною основою в судовому процесі, якщо адвокат представить суду доказ, що на його запит не послідувало відповіді.

Допуск іноземних адвокатів до професійної діяльності в Україні

А. Портнов відмічає, що питання про допуск адвокатів іноземних держав до практики в Україні - це дискусійна норма. Але ця пряма вимога Ради Європи для забезпечення однакових прав, тому представлено в законопроекті. "Якщо клієнт хоче найняти собі адвоката з іншої країни, то нехай наймає. Якщо клієнт порахує, що український адвокат буде результативнее працювати в українській системі, то він найме його"- відмічає А. Портнов. Він припускає, що український клієнт, можливо, звертатиметься до іноземного адвоката: щоб зробити свій захист резонансним; щоб посилатися на норми міжнародного законодавства; для свого захисту в інших країнах.

Для того, щоб іноземний адвокат практикував в Україні, він повинен подати документи, які свідчать про його статус адвоката в рідній державі, після чого органи адвокатського самоврядування негайно внесуть його в реєстр адвокатів України. При цьому ніхто не може йому в цьому відмовити. На іноземних адвокатів поширюватимуться ті ж самі дисциплінарні вимоги, що і на українських, але перші не зможуть керувати органами українського адвокатського самоврядування.

Адвокатська таємниця

Законопроектом передбачається нова доктрина відносно адвокатської таємниці. Відмітимо, що перед тим, як її написати було проаналізовано 10 рішень Європейського суду з прав людини. Проект Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" пропонує, що адвоката заборонено допитувати або опитувати з питань, які торкаються адвокатської таємниці і здійснювати обшук. Разом з цим з питань, які не пов'язані з адвокатською таємницею, суд може санкціонувати обшук у адвоката, але у своїй постанові повинен чітко написати з якого приводу, і які саме документи їм потрібні. "Для того, щоб не було в цьому питанні зловживань ми зупинилися на практиці Європейського суду з прав людини, коли в таких випадках слідчий за узгодженням з прокурором повинен звернеться в орган адвокатського самоврядування - Раду адвокатів відповідного регіону. Після цього рада адвокатів повинна виділити представника, який буде присутнім під час обшуку", - відмітив А. Портнов.

Стосовно законопроекту

Відмітимо, що адвокати в цілому підтримують проект і говорять про необхідність його прийняття. Разом з цим вони висловлюють деякі зауваження. В першу чергу звертається увага на виводи Головного науково-експертного управління, яке розкритикувало законопроект і вважає, що його необхідно відправити на доопрацювання. При цьому серед позицій Головного управління є такі, які адвокати ні в якому випадки б не схвалили. Зокрема, висновок про те, що функція надання обличчю статусу адвоката має бути віднесена до компетенції держорганів. А. Портнов відмітив, що в Адміністрації Президента не переоцінюють виводи Головного науково-експертного управління. "У цих виводах завжди є присутніми хороші пропозиції. Ми не виключаємо, що багато чого з виводів буде враховано"- відмітив радник Президента. У свою чергу він пообіцяв, що при доопрацюванні законопроекту до другого читання депутати прислухаються до пропозицій адвокатів, які будуть висловлені на конференціях і круглих столах, які планують провести. Також проводитимуться консультації з адвокатами.

Зокрема, ініціатором проведення згаданих заходів, на яких обговорять законопроект виступить Лідія Изовитова Президент Союзу адвокатів України. На її думку, лише того факту, що 17 років Україна ніяк не може виконати своє зобов'язання перед Європою і створити Єдину професійну асоціацію адвокатів, вистачає, щоб ухвалити новий закон про адвокатуру.

Л. Изовитова відмітила позитивний момент стосовно введення інституту стажування осіб, бажаючих стати адвокатами після складання кваліфікаційних іспитів. "Існують таємниці професії з якими адвокати повинні поділиться з майбутніми адвокатами: якій має бути стратегія, тактика, при веденні тих або інших справ. Це позитивне досягнення законопроекту", - вважає вона.

Про позитивні моменти проект Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" також говорить і ректор Академії адвокатури України Тетяна Варфоломеева. За її словами, Президент вніс законопроект, в якому були зараховані усі зауваження і пропозиції, які надавали громадські організації, самі адвокати і іншими інституції.

Голова Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Володимир Висоцький окрім позитивних моментів законопроекту звертає увагу на те, що проект повинен передбачати революційні зміни, в першу чергу з тих питань, які торкаються прав і інтересів громадян.

В. Висоцький вважає, що потрібне розширення законних прав і гарантій адвокатської діяльності. Особливу увагу він звернув на те, що законопроект жодним способом не регулює питання монополії адвокатської професії, по якому виникло багато суперечок. "Це питання має бути пов'язане з іншим - питанням, так званою, уніфікації адвокатської професії"- вважає В. Висоцький. Також він виступає за те, щоб заборонити юридичне підприємництво.

А. Портнов пояснив логіку Глави держави, який вирішив не регулювати уніфікацію адвокатури. Він вважає, в цьому питанні треба враховувати соціальну складову і кількість адвокатів. Радник Президента запропонував розтягнути в часі вирішення цього питання.

Таким чином, новий Закон "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" зможе вирішити багато важливих для вітчизняної адвокатури питань. Проте головне питання відносно уніфікації адвокатської професії поки що залишається відкритим.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини