Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Низька якість засновницьких документів призводить до корпоративних спор

17 травня 2012, 15:28
833
0
Реклама

У заході взяли участь: член Науково-консультативної ради у Вищому господарському суді України (далі - ВХСУ) і керівник юридичного відділу КУА "КИНТО" Олександр Онуфриенкосудді ВХСУ Лариса Іванова і Наталія Дунаевскаяа також юристи, представники бізнесу і ЗМІ.

Корпоративні спори в Україні виникають досить часто і на сьогодні є одними з найскладніших питань судової практики. По словах А. Онуфриенко, в цілому відповідний масив нормативних актів вже сформований. В той же час правозастосовна практика ще неоднорідна, частенько юрисдикційні органи одні і ті ж норми застосовують з різним результатом. "Представляється, що це природний процес, адже законодавство не може імперативно врегулювати усі правовідносини усередині корпоративних суб'єктів"- відмічає юрист.

Він вважає, що одним з основних джерел корпоративних суперечок є досить низька якість більшості засновницьких документів. "Як правило, ці документи копіюють норми відповідного законодавства і не враховують особливості конкретних взаємин між учасниками суспільства. У переважній більшості учасники корпоративних правовідносин звертаються до відповідних юристів тільки після виникнення конфлікту"- говорить А. Онуфриенко.

Ще одним з джерел корпоративних конфліктів юрист назвав сліпе копіювання в статутах господарських суспільств норм корпоративних правовідносин інших держав без учетов імперативних вимог норм національного законодавства.

У свою чергу Л. Іванова і Н. Дунаевская відмічають, що корпоративні спори займають істотну нішу серед справ, які розглядаються господарськими судами України, а кількість корпоративних суперечок постійно збільшується. У свою чергу, істотно змінюється правове регулювання корпоративних правовідносин.

Згідно із статистичними даними суддів, кількість справ, виробництво по яких закінчилося в місцевих господарських судах України по розгляду суперечок, пов'язаних з реалізацією корпоративних прав в 2010 році склала 1301, в 2011 році - 1274, в першому кварталі 2012 року - 225.

Кількість розглянутих скарг Вищим господарським судом України в справах, пов'язаних з корпоративними стосунками в 2010 році складає 681, а в 2011 році - 601, тобто на 11,7% менше ніж в 2010 році.

На сьогодні практика розгляду корпоративних суперечок господарськими судами регулюється Постановою № 13 Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 "Про практику розгляду судами корпоративних суперечок". Як бачимо, з моменту прийняття цієї постанови пройшло багато часу, а законодавство потерпіло багато змін. За словами суддів, на сьогодні не відомо, коли будуть прийняті нові постанови, оскільки у них доки немає судової практики за новим законодавством.

В ході круглого столу відбулася активна дискусія і усі присутні мали можливість поставити питання суддям і іншим експертам, а також знайти відповіді на моменти юридичної практики, що хвилюють їх.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини