Сьогодні на офіційному інтернет-порталі правової інформації було опубліковано відповідну постанову Уряду РФ. Початкова редакція документу викликала невдоволення у адвокатського співтоваристваі він був відправлений на доопрацювання. В результаті спірних положень в документі майже не залишилося.
Приводом для створення цих правил послужили прийняті в квітні минулого року зміни до федерального закону "Про утримання під вартою підозрюваних і звинувачуваних в здійсненні злочинів", яка зобов'язала адміністрацію слідчих в'язниць надавати адвокатам платні послуги з копіювання матеріалів кримінальних справ. Мінюст, що займався розробкою проекту, запропонував дозволити адвокатам самостійно копіювати справи в спеціально обладнаному приміщенні СІЗО, але у присутності слідчого і представника адміністрації.
Був запропонований і ряд обмежень. По-перше, пропонувалося ввести заборона на копіювання матеріалів кримінальних справ, в яких є відомості, складові державну або іншу таємницю, що охороняється федеральним законом. По-друге, дозвіл треба було отримувати в два етапи: спочатку сплатити послуги (4 крб. за сторінку, але при цьому разовий платіж не має бути менше 40 крб.), а потім подати заявку до адміністрації СІЗО з вказівкою кількості сторінок, що підлягають копіюванню.
Проте такі пропозиції викликали критику у Федеральної палати адвокатів РФ, яка назвала початкову редакцію документу "декларативною" і "нежиттєздатною". Адвокатському співтовариству не сподобалося встановлення залежності захисників від слідчих - чи привезе він кримінальну справу в місце утримання під вартою підозрюваного або звинувачуваного, і в якому об'ємі будуть доставлені ці матеріали. "У зв'язку з цим адвокат не зможе вказати точну кількість копій і сторінок, необхідних для копіювання"- говорилося в листі ФПА на ім'я директора Адміністративного департаменту Уряду РФ Михайла Лычагина. Нерозуміння у адвокатів викликала і необхідність присутності слідчого і представника адміністрації поряд з ксероксом.
Крім того, адвокати звернули увагу на відсутність у документі і правил повернення захисникові грошей "у разі зняття копій в меншому об'ємі, чим замовлено". А несподіваний союзник ФПА - Федеральна служба по контролю за оборотом наркотиків вказала на те, що проект постанови не враховує положення ст.26 закону про утримання під вартою, згідно якої витрати по копіюванню матеріалів кримінальної справи захисникові, що надає юридичну допомогу за призначенням в порядку ст. 50, 51 КПК РФ, компенсуються за рахунок засобів федерального бюджету.
У уряді восени минулого року прислухалися до адвокатів і відправили документ на доопрацювання, в результаті з нього були виключені майже усі спірні положення.
Як випливає з опублікованого напередодні на офіційному інтернет-порталі правової інформації постанови Уряду РФ №361 від 23 квітня 2012 року, адвокатам все-таки доведеться заздалегідь визначати, скільки сторінок треба скопіювати - така інформація знадобиться при оплаті цієї послуги і наступній подачі заявки до адміністрації установи. Проте присутність слідчого при копіюванні не знадобиться, в уряді погодилися, що представника адміністрації СІЗО вистачає для забезпечення збереження кримінальної справи і копіювально-розмножувальної техніки. Прописано тепер і право захисників повернути надмірно сплачені гроші за копіювання справ. "Адміністрація забезпечує повернення грошових коштів захисникові відповідно до законодавства РФ"- говориться в опублікованому документі. З нововведень варто відмітити і виключення з постанови норми про мінімальний разовий платіж - 40 крб., адвокати зможуть подати заявку на копіювання однієї сторінки і заплатять тільки за неї, а не за десять, як передбачалося раніше. Проте порядок компенсації витрат адвокатам за призначенням так і не прописаний.
Джерело: Право.RU.