На початку цього року Андрій Портновкерівника Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента сказав, що тільки за перші декілька тижнів після набуття чинності закону про гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності на рахунки Держказначейства поступило 88 млн. грн. у вигляді запоруки. Також він відмітив, що основним запобіжним заходом тепер виступатиме запорука.
А. Минин стверджує, що в даному випадку йдеться про витискування грошей з підприємців. Але якщо кримінальну справу закрили, сума боргу в повному об'ємі стягнута з людини, а також штраф і конфіскація майна, то чи означає це, що підприємство звільняється від сплати тих податків, за які посадовець поніс відповідальність? На думку юриста - не звільняється, з підприємства також стягуватимуть гроші. "Тепер у держоргану буде можливість як мінімум двічі стягнути суму боргу", - стверджує А. Минин.
Як захистити свої інтереси
За словами старшого партнера ЮФ "КМ Партнери законодавчі норми тільки ускладнюють можливість підприємців захищати свої інтереси, а держорганам навпаки - додають мотивації порушувати кримінальні справи і давити на підприємців.
А. Минин стверджує, що якщо кримінальну справу порушили, то сьогодні відповідну постанову можна оскаржити в прокуратуру або до суду. Хоча практика задоволення таких скарг не дуже позитивна для підприємців.
Олександр Минин говорить, що захист починається ще на етапі податкової перевірки, оскарження результатів акту податкової перевірки і винесення податкового повідомлення. За його словами зараз можна ефективно оскаржити постанову про порушення кримінальної справи, але зробити це дуже важко.
Виходячи зі своєї практики, юрист стверджує, що сьогодні у більшості випадків карне законодавство застосовується не за призначенням, а для реального тиску на підприємництво, яке забезпечується фіскальним результатом. "І це важіль для витискування засобів і рішення інших завдань"- упевнений юрист.