"Захист інтелектуальної власності УЕФА - унікальний випадок в країні"- відмітила представник держслужби інтелектуальної власності Інна Шатова. Ніхто не має права використовувати знаки УЕФА і їх адаптовані варіанти, а також комбінації слова, які пов'язані з чемпіонатом або натякають на нього. Неправомірне використання являється або прямим порушенням прав інтелектуальної власності УЕФА, або проявом паразитичного маркетингу.
Ігор Стародубов, Інна Шатова, Ярослав Огневьюк |
Але є три категорії осіб, які можуть використовувати (у тій або іншій мірі) вищезгадані права : офіційні партнери або спонсори, національні партнери підтримки, а також офіційні ліцензіати.
У Україні дві юридичні фірми являються офіційними юридичними радниками УЕФА - АБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери" і патентний- юридичне агентство "Дубинский і Ошарова".
Тарас Кислий |
"За час нашої роботи з УЕФА ми виявили і відпрацювали близько 40 порушень. В основному наша робота торкається порушень, за яким стоїть великий бізнес. Якщо раніше було одно порушення в 1-2 місяці, то за останні півроку динаміка збільшилася до 3-4 в місяць"- розповів Радник ЕПАП Тарас Кислий.
Порушують законодавство турагентства, банки, служби таксі, виробники пива і тому подібне. При цьому 90 % порушень припинено в ході попереджувального листування. Найбільш суттєвою проблемою зараз є використання квитків в розіграшах і в якості призів, повідомив юрист. Якщо раніше можна було купити такі права, то зараз це вже неможливо.
Партнер агентства "Дубинский і Ошарова" Ярослав Огневьюк поділився інформацією про способи захисту прав УЕФА, у тому числі про моніторинг в Інтернеті і навіть на вулицях, а також розповів про досвід представлення УЕФА на українській митниці. Поточних порушень, відмітив юрист, близько 200.
Нагадаємо, що 28 березня в комітети ВР поступив законопроект про захист інтелектуальних і репутаційних прав УЕФА відносно чемпіонату ЄВРО-2012. Учасники круглого столу висловилися з приводу цього документу неоднозначно.
Представник НДІ інтелектуальної власності Національної академії правових наук Геннадій Андрощук звернув увагу учасників на те, що нині існуючого конкурентного законодавства повністю вистачає для захисту інтелектуальної власності УЕФА. За словами експерта, жодна країна за всю історію чемпіонату не ухвалювала спеціального законопроекту. Г. Андрощук розкритикував і окремі норми законопроекту.
Геннадій Андрощук |
Адвокат Маркіян Галабала (ПГ "Павленко і Побережнюк") також вважає підхід УЕФА до захисту ІС занадто жорстким, а патентний повірений, адвокат Микола Потоцкий в цілому позитивно відізвався про проект: "Проект дуже актуальний на сьогоднішньому етапі. Цей закон діятиме до 1 вересня 2012 року, тому не треба так емоційно до нього відноситися. Перед державою стоїть завдання на найвищому рівні провести цей захід".
Позитивною нормою законопроекту є зниження терміну розгляду справи до 15 днів. При цьому варто звернути увагу на те, що справа по порушенню прав інтелектуальної власності проводиться з судовою експертизою, на час якої терміни зупиняються, і це може затягнутися надовго. Тому директор НДЦ судової експертизи при Мінюсті Ігор Стародубов попросив юристів ставити менше питань, і тоді експертиза проведеться за тиждень.
"Існуючого законодавства вистачає - згоден Т. Кислий, - але з іншого боку, є правозастосовна практика і рівень правосвідомості суспільства, які доки до необхідного рівня не дотягують. А так званий "перекіс" в захисті компенсується сумлінністю УЕФА".
Активну дискусію викликали питання продажі ліцензій на трансляцію і громадські перегляди матчів ЄВРО 2012. Старшого юрисконсульта "Студії 1+1" Ірину Стройко і старшого юрисконсульта медіагрупи "Україна" Тетяну Слымак як представників телеканалів зацікавило питання регулювання трансляцій матчів в Інтернеті, в публічних місцях, наприклад, ресторанах. Як пояснили юридичні радники, комерційна трансляція вимагає згоди правовласника, але доки інструкцій від УЕФА із цього приводу не було, ведуться переговори.
Інна Шатова |
Ярослав Огневьюк |
Тетяна Слымак |
Детальний фоторепортаж дивитеся на нашій сторіночці в соцсети Facebook.