22 березня був підготовлений до другого читання проект Закону України "Про внесення змін до статей 19 і 43 Закони України "Про охорону праці". Суб'єктами законодавчої ініціативи виступили народні депутати, а сам законопроект спрямований на удосконалення чинного законодавства України у сфері охорони праці.
Передусім, запропоновано для підприємств, незалежно від форм власності, або фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, встановити суму витрат на охорону праці не менше 0,5 % від фонду оплати праці за попередній рік. Для цього будуть внесені відповідні зміни в ч. 3 ст. 19 Закону України "Про охорону праці" (далі - Закон).
Нагадаємо, що зараз для підприємств, незалежно від форм власності, або фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, витрати на охорону роботи складають не менше 0,5 % від суми реалізованої продукції.
Для підприємств, які містяться за рахунок бюджету, витрати на охорону праці залишаються незмінними: не менше 0,2 % від фонду оплати праці (ч. 4 ст. 19 Закону).
Законопроект пропонує викласти в новій редакції і ч. 2 ст. 43 Закони. Відповідно до неї максимальний розмір штрафу за порушення не може перевищувати суму, рівну 5 % від середньомісячного фонду заробітної плати за попередній рік юридичної або фізичної особи, яка відповідно до законодавства використовує найману працю.
Також законопроектом передбачено доповнення ст. 43 Закони новою частиною. Згідно із закладеною в ній нормою юридичну або фізичну особу, яка використовує найману працю і витрачає при цьому на охорону праці менше сум витрат, встановлених ст. 19 Закону, платить штраф з розрахунку 25 % від різниці між розрахунковою мінімальною сумою цих витрат в звітному періоді і фактичною сумою витрат на охорону праці в цьому ж періоді.
Крім того, у разі ухвалення цього законопроекту в якості закону при несплаті або неповній сплаті юридичними або фізичними особами - працедавцями штрафу на несплачену суму штрафу (його частини) за кожен день прострочення нараховуватиметься пеня з розрахунку 120 % річної облікової ставки НБУяка діє в період несплати штрафу.
Нині максимальний розмір штрафу не може перевищувати 5 % місячного фонду заробітної плати юридичної або фізичної особи, яка використовує найману працю. А несплата цими юридичними або фізичними особами штрафу спричиняє зараз за собою нарахування на суму штрафу пені у розмірі 2 % за кожен день прострочення.
Згідно із законопроектом за порушення законодавства про охорону праці і невиконання приписів (розпоряджень) посадовців центрального органу виконавчої влади по нагляду за охороною праці юридична і фізична особа, яка використовує найману працю, притягується таким органом до сплати штрафу в порядку, встановленому законом. Сплата штрафу не звільняє юридичну або фізичну особу - порушника від усунення виявлених порушень у встановлені терміни.
Нині притягати юридичних і фізичних осіб до штрафу за порушення законодавства про охорону праці, окрім центрального органу виконавчої влади по нагляду за охороною праці, можуть і такі органи державного нагляду за охороною праці (стаття 38 Закону) :
- спеціально уповноважений державний орган з питань радіаційної безпеки;
- спеціально уповноважений державний орган з питань пожежної безпеки;
- спеціально уповноважений державний орган з питань гігієни праці
Тобто законопроект надає право залучення до штрафу лише центральному органу виконавчої влади по нагляду за охороною праці.
"БУХГАЛТЕР & ЗАКОН" - щотижневе електронне інформаційно-аналітичне видання для бухгалтерів усіх рівнів і напрямів діяльності.