На важливий і одночасно ризикований, з точки зору оцінки роботи митних органів з позиції громадян, що переміщаються через митний кордон України, брокерів, декларантов і перевізників, вирішилася Держмитслужба.
У I кварталі за рішенням головного митного відомства був проведений анонімне експрес-опитування вищеназваних осіб з метою проведення не лише оцінки ефективності роботи митних органів, але і виявлення і попередження можливих зловживань з боку їх працівників, вивчення громадської думки про стан дотримання законності в митній службі.
Результати проведеного заходу, за умови їх правдивості, позитивно вражають.
Наприклад, в опитуванні взяли участь 1679 громадян. І зокрема, на питання чи "Відбувалися з Вами під час проходження митних процедур випадки нетактовного (грубого) відношення до Вас з боку працівників митних органів України"?: "та" відповіли 4 особи (менше 1 % опитаних), по одному на Південній і Сумській митницях і 2 на Львівській митниці.
А на питання чи "Доводилося Вам або Вашим рідним (знайомим) упродовж останнього кварталу давати "винагороду" працівникові митних органів"?: "та" відповіли усього лише 2 громадяни, а саме посадовцям Львівської і Сумської митниць.
Результати опитування суб'єктів ВЭД (перевізників) такі.
За результатами опитування 1188 таких суб'єктів встановлено, що на проходження митних процедур, в цілому, до 1 години витрачають 569 респондентів, що складає 47,93 % від загальної кількості опитаних. До 2-го годинника витрачають 450 опитаних, що у відносному значенні складає 37,91 %.
На думку невеликої кількості респондентів (всього 11 осіб), випадки безпідставного затягування працівниками митних органів здійснення митних процедур мали місце на Сумській, Львівській, Енергетичній регіональній і Південній митницях.
12 опитаних суб'єктів ВЭД (перевізників) вказали на те, що їм доводилося давати "винагороду" посадовцям митного органу. Тут "відрізнилися", знову-таки Сумська, Львівська, Енергетична регіональна і Південна митниці.
Головне і те, що громадяни, перевізники, митні брокери і декларанты не залишилися байдужими до процесу трансформації роботи органів митниці і запропонували наступне:
- зменшити кількість контролюючих служб;
- забезпечити введення електронного декларування;
- зменшити кількість дозвільних документів;
- спростити митні процедури;
- забезпечити прискорене ухвалення рішень про визначення митної вартості і класифікації товарів.
Детально про результати експрес-опитування можна дізнатися з листи Держмитслужби від 01.04.2011 р. № 11.1/4-13/ 5396-ЕП.
Про усі найважливіші зміни у сфері фінансів і оподаткування читайте в професійному інформаційно-аналітичному виданні для бухгалтерів "БУХГАЛТЕР & ЗАКОН" у системах ЛІГА :ЗАКОН. ЛІГА :ЗАКОН - Ваш правильний вибір!