Міністерство юстиції роз'яснює, що Суд справедливості Європейського Союзу (CJEU) - це вищий судовий орган ЄС, який тлумачить право Євросоюзу. Він засідає у Люксембурзі і його завдання - забезпечувати однакове застосування права ЄС в усіх країнах-членах, а також вирішувати юридичні спори між національними урядами та інституціями ЄС.
Суд був створений у 1952 році як головний Суд Європейської спільноти з вугілля і сталі, а в 1958 році став спільним інститутом для Європейської спільноти з атомної енергії, Європейської економічної спільноти та Європейської спільноти з вугілля та сталі. З 2009 року вектор діяльності Суду справедливості змістився з винятково економічного на політико-правовий.
Суд складається з двох основних інституцій:
Суд справедливості (Court of Justice) - розглядає запити на попередні рішення від національних судів, позови проти інституцій ЄС, апеляції тощо.
Загальний суд (General Court) - розглядає справи від фізичних або юридичних осіб (наприклад, щодо рішень Єврокомісії, конкуренції, державної допомоги, торгівлі, с/г, торговельних марок тощо).
Що робить Суд справедливості ЄС
Найперше завдання Суду - це тлумачення законодавства ЄС у відповідь на звернення держав-членів чи національних судів. Якщо в національного суду виникають сумніви щодо тлумачення або чинності акта права ЄС, то він може звернутися до Суду за роз'ясненням. Так само держава - член ЄС може звернутися до Суду, щоб визначити відповідність національного закону чи практики до права ЄС. У такому випадку Суд надає «попереднє рішення».
Також Суд забезпечує дотримання законодавства ЄС державами-членами та інституціями ЄС. Провадження може ініціювати Єврокомісія або інша країна ЄС за невиконання державою законодавства ЄС. Якщо країну визнають винною, вона повинна негайно виправити ситуацію, інакше їй може загрожувати повторний позов і штраф.
Крім того, Суд справедливості контролює законність актів інституцій ЄС, розглядаючи позови про скасування певних актів права ЄС. Якщо ці акти порушують договори ЄС чи основоположні права, то Суд може їх скасувати на вимогу уряду держави - члена ЄС, Ради ЄС, Європейської комісії або (в деяких випадках) Європейського парламенту. Громадяни країни ЄС також можуть звертатися до Суду з вимогою скасувати акт, який безпосередньо їх стосується.
Також Суд розглядає справи про бездіяльність Європейського парламенту, Ради ЄС та Єврокомісії. Якщо ці інституції не ухвалюють певні рішення в установлених випадках, то уряди держав ЄС, інші інституції, громадяни чи компанії можуть подати скаргу до Суду.
Справи про відшкодування збитків також у юрисдикції Суду справедливості. Будь-яка особа або компанія, чиї інтереси постраждали внаслідок дій або бездіяльності ЄС чи його працівників, може подати позов до Суду з вимогою про відшкодування.
Таким чином Суд розглядає позови як Єврокомісії, інших інституцій ЄС, національних судів та урядів держав-членів, так і фізичних або юридичних осіб у справах, що стосуються права ЄС.
Яку перевагу отримають українці від доступу до Суду справедливості ЄС?
Після вступу до Європейського Союзу Україна матиме доступ до всіх прав та можливостей, доступних для держав - членів ЄС. Українці як громадяни держави - члена ЄС зможуть захищати свої права не лише в Європейському суді з прав людини, а й у Суді справедливості. Правові позиції, сформульовані в рішеннях Суду справедливості, українські суди зможуть враховувати як частину аргументації у своїх справах.
Будь-який громадянин чи компанія, якщо зазнають шкоди від дій чи бездіяльності установи ЄС чи її співробітників, зможуть подати позов проти них до Суду. Це можна буде зробити опосередковано через національні суди (які можуть вирішити передати справу до Суду), або ж звернувшись безпосередньо до Загального суду.
Зважаючи на судову практику Суду, українці зможуть звертатися із запитами про імплементацію Директив ЄС, відповідності українського законодавства до права ЄС тощо. Зокрема, щодо забезпечення гендерної рівності (права на рівну оплату праці для чоловіків і жінок, зайняття професійною діяльністю без дискримінації, доступ до професійного навчання, просування по службі), порушення трудових прав (на оплачувану щорічну відпустку тощо) та ін.
Таким чином, наголосив Мін'юст, Суд справедливості ЄС стане ще одним майданчиком для захисту основоположних прав людини в Україні.
Принагідно пропонуємо ознайомитися із оглядами практики Суду справедливості ЄС, розміщеними в LIGA360:
Верховний Суд опублікував огляди практики Суду справедливості Європейського Союзу (речь идет о решениях за июль и за сентябрь - октябрь 2024 года);
Верховний Суд опублікував чергові огляди практики Суду справедливості Європейського Союзу (речь идет о решениях за ноябрь - декабрь 2024 года и январь - февраль 2025 года);
Опубліковано огляд практики Суду справедливості Європейського Союзу за березень 2025 року.
LIGA360 - зручний інструмент для юриста-міжнародника. Знаходь та аналізуй європейське законодавство, отримай рекомендації в питаннях міжнародних відносин, прав людини й громадянства, воєнного стану. Замовляй LIGA360 прямо сьогодні.