Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду висловився щодо права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця.
Про це йдеться в постанові КАС ВС від 13 травня 2025 року у справі № 300/6309/23, інформує пресслужба П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Обставини справи
Позивачка звернулася за судовим захистом у зв'язку із загибеллю чоловіка внаслідок підриву транспортного засобу на мінно-вибуховому пристрої. У наказі командира військової частини «Про завершення розслідування випадку загибелі військовослужбовців…» у частині зазначення причинного зв'язку загибелі військовослужбовців було вказано: «Не пов'язано із захистом Батьківщини». Вказане формулювання у наказі перешкоджає праву позивачки на отримання одноразової грошової допомоги.
Позиція Верховного Суду
Верховний Суд зазначив, що положення Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у ЗСУ, яка затверджена наказом Міноборони від 27 жовтня 2021 року № 332, не поширюється на військовослужбовців, які загинули внаслідок бойових уражень або дій з боку противника в районі ведення бойових дій, оскільки такі випадки є бойовими людськими втратами і обліку як нещасні випадки не підлягають. Водночас випадки загибелі військовослужбовців, що сталися в районі ведення бойових дій або проведення операції Об'єднаних сил, але не пов'язані з бойовими ураженнями або діями з боку противника, розслідуються згідно з вимогами цієї Інструкції.
КАС ВС наголосив, що під час апеляційного розгляду не було досліджено обставини, з якими пов'язується необхідність проведення службового розслідування відповідно до положень Інструкції № 332. Зокрема, під час нового розгляду справи необхідно визначити, чи пов'язана з бойовими ураженнями або діями з боку противника загибель військовослужбовця, що сталася в районі ведення бойових дій, та дослідити наказ «Про завершення розслідування випадку загибелі військовослужбовців….» на предмет законності в контексті наявності/відсутності повноважень командира військової частини визначати причинний зв'язок загибелі цього військовослужбовця.
Як просто відстежувати зміни воєнного стану? Дізнаватись зміни в питаннях бронювання, військового обліку на підприємстві, перевірок ТЦК? З новим комплексним рішенням LIGA360. Побачте переваги в дії, замовивши персональну консультацію.
Читайте також:
Міноборони роз'яснило порядок автоматичної постановки на військовий облік без відвідування ТЦК