Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ЄБРР зробив прогноз для України на 2026 рік у разі призупинення бойових дій

Реклама

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) опублікував власні Регіональні економічні перспективи, які зберігають прогноз зростання реального ВВП України у 2026 році на рівні 5 відсотків за умови припинення вогню та вигоди від післявоєнної відбудови. 

Разом з тим, за прогнозами останнього випуску флагманського економічного звіту ЄБРР, очікується, що зростання ВВП України сповільниться до 3,3 відсотка у 2025 році, а нещодавні глобальні торговельні “конфлікти” спричинять додаткові ризики зниження до і без того високої невизначеності, пов'язаної з військовими діями на території України.  

Окрім того, у звіті йдеться також про те, що зовнішнє фінансування України для підтримки її бюджету забезпечено на 2025 рік. Але з середини 2024 року спостерігається уповільнення економічного зростання та прискорення інфляції через вплив війни, яка почалася з російського вторгнення в лютому 2022 року. 

До того ж, за даними звіту, зростання реального ВВП у 2024 році помітно сповільнилося з понад 5,0 відсотка у першому півріччі до приблизно 2,0 відсотка у другому півріччі, внаслідок чого загальний показник знизився до 2,9 відсотка. Серед причин - дефіцит електроенергії внаслідок російських атак, слабкі врожаї та гостра нестача робочої сили в економіці, спричинена вимогами війни. 

У той час як сільське господарство, виробництво енергії та торгівля скоротилися, інші сектори продемонстрували впевнене зростання, незважаючи на складні умови та війну. Бізнес продемонстрував стійкість та адаптивність, що в поєднанні зі злетом протягом 2024 року Чорноморського торговельного коридору України призвело до відновлення зростання експорту після двох років різкого спаду. 

Окрім того, зовнішнє фінансування залишилося на тому ж рівні, що й у 2023 році, покриваючи дефіцит поточного рахунку платіжного балансу та дозволяючи Україні підтримувати достатні офіційні валютні резерви. Відновлення інфляції наприкінці 2024 року стало наслідком зростання вартості електроенергії та високого зростання реальних зарплат. Україна відмовилася від прив'язки своєї валюти в жовтні 2023 року, з того часу вартість гривні впала приблизно на 10 відсотків по відношенню до долара США. 

До того ж, за даними звіту ЄБРР, інфляція становила 14,6% у березні 2025 року і, як очікується, залишиться високою в першій половині 2025 року, але до кінця року має знизитися до однозначних цифр. У відповідь на це Національний банк України підвищив облікову ставку кумулятивно на 250 базисних пунктів з грудня 2024 року, досягнувши 15,5% на початку березня 2025 року. 

В ЄБРР також відзначили, що стабільне зовнішнє фінансування з боку ЄС у рамках Українського механізму та надходження від російських заморожених активів, надані країнами G7, повністю покриють зовнішній та бюджетний дефіцит у 2025 році, що підтримає макроекономічну стабільність.  Очікується, що потужне стимулювання з боку державного споживання та збільшення військових закупівель у вітчизняної промисловості сприятимуть економічному зростанню. 

За матеріалами ЄБРР

Мінімізуйте юридичні ризики з LIGA360. За допомогою наших інструментів прогнозуйте результати судових справ, перевіряйте контрагентів на наявність санкційних, міжнародних, родинних і бізнес-зв'язків, а також отримайте доступ до найповнішої бази рішень ЄСПЛ та аналітичних матеріалів від наших експертів. Оцініть усі можливості роботи з LIGA360, замовивши індивідуальну презентацію. 

 

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини