30 квітня Верховна Рада ухвалила в першому читанні за основу законопроєкт № 12141 «Про внесення змін до Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж» щодо розширення компетенції міжнародного арбітражу».
Метою прийняття законопроєкту визначено розширення компетенції міжнародного комерційного арбітражу, наближення України до світових стандартів арбітражного розгляду, покращення стану правової системи нашої держави як юрисдикції, «дружньої» до арбітражу, а також розвиток України як місця інвестиційного арбітражу.
Документом запропоновано внести зміни до статті 1 «Сфера застосування» Закону «Про міжнародний комерційний арбітраж» і передбачити, що до міжнародного комерційного арбітражу можуть за угодою сторін передаватися спори з договірних та інших цивільно-правових відносин, що виникають при здійсненні зовнішньоторговельних та інших видів міжнародних економічних зв'язків не лише у випадку, якщо комерційне підприємство хоча б однієї із сторін спору знаходиться за кордоном, а й тоді, коли сторони явно домовилися про те, що предмет арбітражної угоди пов'язаний більш ніж з однією країною, або одне з таких місць знаходиться за межами держави, в якій сторони мають свої комерційні підприємства:
визначене в арбітражній угоді місце арбітражу;
будь-яке місце, в якому повинна бути виконана значна частина зобов'язань, що виникають із договірних або інших цивільно-правових відносин;
місце, з яким найбільш тісно пов'язаний предмет спору.
Також проєктом передбачено, що до компетенції міжнародного комерційного арбітражу належать спори за участю інвестора та держави (її органів або установ) чи міжурядової організації у зв'язку зі здійсненням інвестиційної діяльності на території України або іншої держави, які виникають на підставі міжнародного договору, закону України, іншого нормативного акта або угоди сторін, що міститься в контракті чи іншому документі.
Аналогічні зміни запропоновано також внести до Положення про Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України (Додаток № 1 до Закону «Про міжнародний комерційний арбітраж»).
За матеріалами пресслужби Апарату ВР
Мінімізуйте юридичні ризики з LIGA360. За допомогою наших інструментів прогнозуйте результати судових справ, перевіряйте контрагентів на наявність санкційних, міжнародних, родинних і бізнес-зв'язків, а також отримайте доступ до найповнішої бази рішень ЄСПЛ та аналітичних матеріалів від наших експертів. Оцініть усі можливості роботи з LIGA360, замовивши індивідуальну презентацію.
Читайте також:
Стягнення витрат на професійну правничу допомогу: практика, проблеми та перспективи