2024 рік став важливим етапом у реалізації Україною санкційної політики. В Міністерстві юстиції України відзначили, що у 2024 році санкції для посилення тиску на Російську Федерацію принесли свою ефективність, як через національні інструменти, так і в співпраці з державами партнерами.
Відтак, за повідомленнями Мін'юсту, протягом 2024 року Департаментом санкційної політики Мін'юсту було подано 27 позовів до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) про застосування санкції у виді стягнення активів в дохід держави. Загалом із травня 2022 року до ВАКС подано 65 таких позовів.
Отож, у 2024 році ВАКС ухвалив 23 рішення, якими позовні вимоги Мін'юсту задоволено. Санкції торкнулися як фізичних, так і юридичних осіб, включаючи наближених до керівництва РФ олігархів, бізнесменів, зрадників та представників російського ВПК.
Так, у дохід держави стягнуто такі активи підсанкційних осіб:
· грошові кошти та ОВДП на суму понад екв. 2,5 млрд грн;
· права вимоги до компанії-власника ТЦ "Оушен Плаза" за кредитним договором у сумі понад екв. 9 млрд грн та договорами забезпечення;
· 165 000 тонн залізорудної продукції вартістю орієнтовно 2 млрд грн;
· корпоративні права 37 компаній;
· великий морозильний риболовецький траулер "Бухта Соколовская";
· 7 повітряних суден, авіадвигуни та авіазапчастини;
· більше 70 об'єктів нерухомості;
· 26 одиниць рухомого майна та майнові права;
· більше 340 одиниць зброї.
Також у Міністерстві відзвітували, що окрім судової роботи, у 2024 році Мін'юст розробив низку законодавчих змін у сфері санкційної політики. Зокрема, підготовлено законопроект, який встановлює відповідальність за порушення санкцій, та проект постанови КМУ щодо взаємодії державних органів при обміні інформацією щодо досудового врегулювання та/або оскарження в іноземних країнах застосованих до особи санкцій.
До того ж, ухвалено зміни, що були розроблені Мін'юстом, до ЗУ «Про банки і банківську діяльність» у частині розкриття Мін'юсту банківської таємниці (в рамках санкційних справ) та ЗУ «Про санкції» у частині механізму управління стягнутими санкційними активами.
Щодо планів Мін`юсту на 2025 рік, то вони передбачають подальше вдосконалення законодавства щодо криміналізації відповідальності за обхід санкцій, формування доказової бази та подання нових позовів до ВАКС, а також вирішення питання захисту права власності непідсанкційних співвласників під час застосування санкцій у виді стягнення в дохід держави активів підсанкційних осіб.
Найповніше досьє контрагентів - в новій LIGA360. Понад 55 санкційних списків, 300 реєстрів та відкритих джерел, 120 тис. медіаджерел, 116 млн судових рішень. Контролюйте всі види ризиків та загрози! Залиште заявку на персональну презентацію.