Краще жахливий кінець (року), аніж жах без кінця - 28 листопада Президент України все ж таки підписав Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» (Закон № 4015-ІХ), який мав набути чинності з 1 жовтня, але затримався із цим на 2 місяці. Оскільки прямо в тексті Закону йдеться про набрання чинності окремими положеннями 1 жовтня 2024 року, то не забарились і зміни до нього - 4 грудня 2024 року було прийнято (а 9 грудня - направлено на підпис Президенту) Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (поки за реєстровим номером проєкту № 9319). Цей Закон виправляє, як дату, з якої починають діяти зміни в оподаткуванні, так і певні норми щодо розмірів податків, а також, як виходить із назви, приділяє увагу резидентам Дія.Сіті, яким колись обіцяли 25 років без податкових змін. Отже, визначимось, що відбувається.
Читайте також: Для ФОПів і юросіб на єдиному податку податкові зміни набудуть чинності з 1 січня 2025 року: Закон прийнято
Підвищення податків та військового збору: в Кабміні відповіли на основні питання
Військовий збір
Підвищення низки податків та військового збору заплановане у 2024 і наступному 2025 році. Військовий збір для платників єдиного податку буде тимчасовим на період воєнного стану. Загальна ставка військового збору для фізичних осіб зростає з 1 грудня 2024 року з 1,5 % до 5 % (має значення для заробітної плати, оренди нерухомості, банківських депозитів та ін.). На соціальні виплати, пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО, військовий збір не поширюється, також від сплати військового збору також звільнені ОВДП, які купують фізичні особи.
ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування, та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, зможуть сплатити військовий збір зі своїх чистих доходів за 2024 рік у розмірі 1,5 %, з наступного року - буде загальна ставка 5 %.
Бажаєш отримати нову LIGA360 на вигідних умовах? Скористайся Special program від LIGA ZAKON. Максимум корисних інструментів та найкраща ціна саме для тебе. Дізнатися більше.
ФОП, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) та ФОП військовослужбовців зможуть скористатись такими ж пільгами, як і для сплати єдиного податку.
Отже, ФОП з ТОТ або територій, де відбуваються бойові дії, можуть не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території або почалася тимчасова окупація, до останнього числа місяця, в якому це було завершено. При цьому, якщо платники збору ФОП - платники єдиного податку 1 та 2 груп не сплачують єдиний податок та військовий збір, вони не заповнюють відповідну декларацію платника єдиного податку. Для них податкова не проводить нарахування авансових внесків з військового збору. Податкові зобов'язання зі сплати військового збору нараховуються таким платникам збору за періоди, за які був сплачений військовий збір, що відображені в декларації платника єдиного податку
Законом № 9319 встановлюється, що штрафні санкції та пеня за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з військового збору до таких платників не застосовуються.
Також звільняються від сплати військового збору на час відпустки або хвороби (яка триває понад 30 днів) ФОП - платники єдиного податку 1 та 2 груп, які не використовують працю найманих осіб.
Звільняються на весь період служби від сплати військового збору та єдиного податку ті самозайняті особи (ФОП та особи, які провадять незалежну професійну діяльність) незалежно чи мали вони найманих працівників, але призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Військовий збір лишається на рівні 1,5 % для військовослужбовців, а також представників силових відомств, які прирівняні в статусі до них.
Залежно від групи ФОП буде знаходитись і розмір військового збору (почне діяти з 1 січня 2025 року):
ФОП 1,2, 4 груп платитимуть 10 % від мінімальної зарплати встановленої на початок 2025 року (8 000 грн), тобто 800 грн на місяць;
ФОП 3 групи платитимуть 1 % від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.
Змінами передбачається щомісячна (замість квартальної) звітність щодо ПДФО та ЄСВ. Це додасть роботи більшості бізнесу та бухгалтерам, проте для тих бізнесів, де є економічне бронювання, стане в пригоді.
Інші податки
Передбачається подальше збільшення податку на прибуток для банків до 50% і для фінансових установ - 25%. В уряді це пояснюють найбільшими прибутками у банківському секторі, в т.ч. через співпрацю щодо державних зобов'язань.
Мінімальна сума податкових платежів з одного гектару сільськогосподарської землі підвищиться і становитиме 1400 грн за гектар.
Для нафтогазового сектору передбачили залежність авансового внеску податку на прибуток від кожної окремої АЗС.
Підвищується рентна плата за видобуток піску та щебеню, проте передбачене її зниження за видобування каоліну.
Податки в Дія.Сіті
Закон № 9319 має «рятувати обличчя» держави, яка спочатку обіцяла IT-галузі незмінність податків на 25 років, а потім, Законом № 4015-ІХ - змінила правила. Звісно, не від хорошого життя з'явилась ідея підвищення податків. Проте.
Отже, Законом № 9319 вносяться зміни до Закону «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в України». Так стартапи-резиденти Дія.Сіті отримали скасування норми про незастосування пільгової ставки ПДФО 5 % та мінімального ЄСВ для доходів своїх спеціалістів (у випадку, якщо кількість таких працівників менше ніж 9 осіб), тобто пільга для них залишається. Але, якщо стартап не виконає встановлені критерії (річний звіт щодо відповідності вимогам) до завершення другого року перебування у статусі резидента Дія.Сіті, потрібно буде доплатити несплачені суми ПДФО та ЄСВ.
Також Законом № 9319 скасовуються акти наданих послуг для гіг-спеціалістів (підтверджується звітними документами). Благодійна допомога (передача товарів, виконання робіт, надання послуг та перерахування коштів) для військовослужбовців та їхніх підрозділів, а також гуманітарна допомога, які надані резидентами Дія.Сіті, звільняються від оподаткування.
Збільшення податків - завжди не популярний крок в країні. Проте саме це збільшення було максимально заплутаним щодо строків набуття чинності та наявності виключень. Звісно, бізнесові асоціації пропонували більш елегантний і простий спосіб наповнення державної казни - підняття на 2 % ПДВ. Поки що держава пішла іншим шляхом, але ніхто не може виключати, що наступного року постане питання і підняття ПДВ.
Андрій Шабельніков,
керуючий партнер Evrika Law,
голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації
Найповніше досьє контрагентів - в новій LIGA360. Понад 55 санкційних списків, 300 реєстрів та відкритих джерел, 120 тис. медіаджерел, 116 млн судових рішень. Контролюйте всі види ризиків та загрози! Залиште заявку на персональну презентацію.
Раніше ми писали: З 1 грудня набуває чинності Закон про підвищення податків: Мінфін
Закон про підвищення податків: незавершена вистава у багатьох частинах