Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Суд встановив факт смерті військовослужбовця, чим відкрив для його сім’ї важливий юридичний процес

Реклама

Долинський районний суд Івано-Франківської області у рішенні від 13.02.2023 у справі № 343/103/23 встановив факт смерті військовослужбовця, чим відкрив для його сім'ї важливий юридичний процес. Про це повідомила прес-служба суду.

Заявниця зазначила, що 26 річного сина було призвано на військову службу за мобілізацією у червні 2022 та зараховано до особового складу військової частини стрільцем. Однак, 12 жовтня 2022 під час виконання бойового завдання її син зник без вісті у с. Первомайське Донецької області. За результатами проведеного службового розслідування встановлено, що під час виконання бойового завдання після артилерійського обстрілу та штурму противником бойових позицій був втрачений зв'язок із цим солдатом, місце перебування не відоме, тіло залишилось на непідконтрольній території в зоні ведення інтенсивних бойових дій.

Попри наявність висновків та інших документів з військової частини про смерть сина під час виконання військового обов'язку зареєструвати у відділі ДРАЦСУ смерть неможливо, так як для цього потрібно лікарське свідоцтво про смерть або довідка фельдшера про смерть, але, оскільки тіло перебуває на території під постійними обстрілами і забрати його немає можливості, то і отримати від медиків ці документи не в змозі.

Вислухавши у судовому засіданні пояснення представника заявниці, взявши до уваги лист Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який просив у задоволенні заяви відмовити повністю, дослідивши письмові докази обґрунтування заявлених вимог суд прийшов до висновку, що заява підлягає до задоволення та є достатні підстави для встановлення факту смерті військовослужбовця під час проходження військової служби під час ведення бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території України.

Крім іншого, суд у своєму рішенні зазначив про те, що лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і записів у медичній документації, які відображали стан хворого до його смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації і результату розтину, а фельдшерська довідка про смерть видається лише на підставі медичної документації, яка відображає стан хворого до його смерті, якщо немає підозри на насильницьку смерть і причина смерті може бути встановлена точно. При цьому забороняється видача лікарського свідоцтва про смерть та фельдшерської довідки про смерть заочно, без особистого встановлення лікарем або фельдшером факту смерті.

Отже, суд, встановивши факт, що має юридичне значення - факт смерті військовослужбовця, цим рішенням надав можливість заявниці у подальшому скористатися своїми сімейними, цивільними і соціальними правами, пов'язаними із смертю сина, зокрема: спадкування, отримання статусу членів сім'ї загиблого військовослужбовця, допомоги сім'ї загиблого військовослужбовця, та ін.

У відповідності до правового висновку викладеного в постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 05.12.2022 в справі N 490/6057/19-ц - встановлення факту, що має юридичне значення, щодо загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації. Від встановлення факту загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця.

У відповідності до вимог ч. 4 ст. 317 ЦПК України - ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

"Пресслужба суду щиро бажає щоб кожен, хто зараз на війні - повернувся додому живим та здоровим! Судова система, у свою чергу, й надалі стоятиме на сторожі прав родичів захисників навіть попри позицію військкоматів", - зазначили в суді.

VERDICTUM у LIGA360: аналізуйте тексти судових рішень, формуйте аргументи - та перейдіть до подання документів у Кабінет Електронного суду. Деталі за посиланням.

Читайте також: Які пільги передбачено для учасників бойових дій та членів їх сімей?

Надання статусу УБД громадянам, які виступили на захист держави в перший місяць широкомасштабної війни: Закон набув чинності

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини