Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи повинен покупець квартири сплачувати борги попередніх власників: роз'яснення юристів

Реклама

Тема укладення договорів купівлі-продажу майна завжди була актуальною для населення.

Про нюанси, на які варто звертати увагу покупцям квартири, аби не потрапити в пастку, розповідає юристка Третього одеського бюро правової допомоги Тетяна Дімова.

Досить поширеною є ситуація, коли підприємства, які надають комунальні послуги:

- змушують нових власників нерухомості погашати борги «за попередніх власників»;

- включають цю заборгованість до особового рахунку нових власників;

- відмовляються укладати з власниками нові договори про надання житлово-комунальних послуг.

Пунктом 1 частини першої статті 7 Закону «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон) передбачене право споживача одержувати вчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. Водночас відповідно до пункту 5 частини другої статті 7 Закону індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Згідно зі статтею 14 Цивільного кодексу цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.

Отже, згідно із зазначеними нормами, споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Новий власник майна не зобов'язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що він не брав на себе обов'язку з їх сплати.

Відповідно до частини третьої статті 7 Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» у разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення передбачено набуття новим власником усіх обов'язків попереднього власника, як співвласника.

Зверніть увагу: зазначена норма регулює обов'язки співвласників багатоквартирного будинку, а не обов'язок щодо сплати житлово-комунальних послуг.

До обов'язків співвласників багатоквартирного будинку, зокрема, належать забезпечення:

- належного утримання та належного санітарного, протипожежного і технічного стану спільного майна багатоквартирного будинку;

- технічного обслуговування та в разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку тощо.

Тобто в цьому випадку йдеться про перехід обов'язків від попереднього власника до нового саме як співвласника багатоквартирного будинку, а не боргів попереднього власника з оплати за житлово-комунальних послуги.

Отже, законодавством не передбачено обов'язку покупця квартири сплачувати борги попередніх власників (наймачів) квартири за отримані ними раніше житлово-комунальні послуги, якщо це прямо не передбачено договором купівлі-продажу.

Якщо новому власнику в його особовий рахунок включили борги попередніх власників або якщо з ним відмовляються укладати новий договір про надання житлово-комунальних послуг, потрібно:

- звернутись листом до відповідних підприємств, що надають житлово-комунальні послуги, з проханням укласти договір про надання житлово-комунальних послуг;

- у випадку відмови - звернутися до суду з позовною заявою про зобов'язання укласти договір про надання відповідної житлово-комунальної послуги або про зобов'язання виключити з обліку по особовому рахунку заборгованість попередніх власників квартири.

При укладанні договору купівлі-продажу нерухомого майна ви маєте право вимагати від продавця нерухомості довідку про відсутність боргів за житлово-комунальні послуги.

Довідково: 1 вересня 2020 року Верховний Суд прийняв постанову у справі № 686/6276/19 за позовом нової власниці квартири до комунального підприємства «Управляюча муніципальна компанія» «Центральна» Хмельницької міської ради про зобов'язання виключити з обліку по її особовому рахунку заборгованість попередніх власників квартири за період до 3 серпня 2018 року. Детальніше про це можна дізнатися із окремого матеріалу ЮРЛІГИ.

Як найефективніше підготуватись до судового засідання? З IT-рішенням LIGA360: Юрист. Знайдіть судові рішення за темами, які цікавлять саме вас. У системі доступні зручні фільтри за регіонами, інстаціями, судами та навіть іменами суддів. Ви можете оцінити свій шанс на перемогу, завантаживши позовну заяву. Спробуйте LIGA360 прямо зараз.

Читайте також:

Кабмін запровадив компенсації для тих, хто встановив електроопалення

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини