Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Договір довічного утримання: що передбачає і чи можна його розірвати

4 листопада 2020, 15:25
28323
0
Реклама

Згідно з Цивільним кодексом договір довічного утримання (догляду) - це договір, за яким одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину та інше нерухоме або рухоме майно, яке має значну цінність, а взамін набувач зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.

Особливості договору довічного утримання (догляду) пояснили в Південно-Східному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м. Дніпро).

Правовою метою цього договору є перехід майна у власність від відчужувача до набувача, а також задоволення потреб з обох сторін.

Договір довічного утримання (догляду) повинен бути укладений у письмовій формі та посвідчений нотаріально. Для нотаріального посвідчення договору необхідно надати нотаріусу всі документи, які підтверджують право власності на відчужуване майно.

Набувач стає власником майна, переданого за договором довічного утримання (догляду), після нотаріального посвідчення договору. Право власності на нерухоме майно виникає з дня проведення державної реєстрації відповідно до закону.

Набувач не має права розпоряджатися цим майном за життя відчужувача.

У договорі довічного утримання (догляду) можуть бути визначені всі види матеріального забезпечення, а також усі види догляду (опікування), якими набувач має забезпечувати відчужувача.

Випадкова втрата чи пошкодження майна, одержаного набувачем, не звільняють його від вже взятих на себе обов'язків.

Посвідчення договору проводиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину.

Відчужувачем у договорі може бути фізична особа незалежно від її віку та стану здоров'я.

Набувачем у договорі довічного утримання (догляду) може бути повнолітня дієздатна фізична особа або юридична особа. Також набувачами можуть бути декілька фізичних осіб. У цьому разі набувачі стають співвласниками майна, переданого їм за договором довічного утримання (догляду) на праві спільної сумісної власності. Обов'язки набувачів перед відчужувачем є солідарними.

Відчужувач зобов'язаний попередити набувача про всі існуючі обтяження і недоліки майна, яке передається за договором.

Набувач майна зобов'язаний забезпечувати відчужувача утриманням та/або доглядом довічно. Також набувач може бути зобов'язаний забезпечити відчужувача житлом у квартирі, будинку, який переданий за договором довічного утримання (догляду).

Договір довічного утримання (догляду) припиняється зі смертю відчужувача.

У випадку смерті відчужувача набувач зобов'язаний поховати його.

Також законодавством передбачено можливість розірвання договору довічного утримання (догляду) за рішенням суду на вимогу відчужувача або третьої особи, на користь якої він був укладений, у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов'язків, незалежно від його вини та на вимогу набувача.

Захистити своє майно від рейдерів допоможе ефективний сервіс SMS-Маяк від "ЛІГА:ЗАКОН". Завдяки ньому можна відстежувати зміни статусу об'єкта нерухомості. Отримана інформація дасть змогу своєчасно звернутися до суду з позовною заявою про скасування вчинених реєстраційних дій, а також до правоохоронних органів із заявою про неправомірність таких дій. Ефективно уберегтися від рейдерів також допоможуть сервіси SMS-Маяк Земля та SMS-Маяк Іпотека від "ЛІГА:ЗАКОН", за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS-повідомлення, електронним листом або через повідомлення в кабінеті користувача).

Чорна п'ятниця від ЛІГА:ЗАКОН стартує вже 6-го листопада. Продукти та системи для зручної роботи юристів та адвокатів очікуватимуть нових користувачів за найвигіднішими умовами. Акція триватиме один день. Тому скоріше заповнюйте форму заявки, щоб не пропустити шалені знижки головної акції року.

Читайте також:

Спадщину не прийнято вчасно: як діяти

Як розпорядитися нерухомістю за життя

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини