Нацбанк затвердив нове Положення про застосування заходів впливу до небанківських фінансових установ за порушення законодавства з питань фінансового моніторингу.
Відповідна постанова Правління НБУ від 28 липня 2020 року № 106 "Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу до установ за порушення законодавства з питань фінансового моніторингу" набрала чинності з 30 липня.
З повним текстом постанови зручно ознайомитися в модулі "Законодавство" ІПС ЛІГА:ЗАКОН, замовивши тестовий доступ до систем.
Положення визначає порядок застосування Нацбанком до установ заходів впливу, передбачених у статті 32 Закону.
Національний банк за порушення (невиконання / неналежне виконання) установами вимог Закону та/або нормативно-правових актів НБУ, що регулюють діяльність (здійснення сукупних або окремих заходів) у сфері запобігання та протидії, що були встановлені за результатами перевірок (виїзна перевірка, безвиїзний нагляд з питань фінансового моніторингу) / здійснення контролю за виконанням рішень / письмових вимог Національного банку, в установленому Положенням порядку застосовує до установ протягом шести місяців із дня виявлення Національним банком, але не пізніше ніж через три роки з дня вчинення порушення, такі заходи впливу:
1) письмове застереження;
2) анулювання ліцензії та/або інших документів, що надають право на здійснення діяльності, з провадженням якої в особи виникає статус суб'єкта первинного фінансового моніторингу, у встановленому законодавством порядку;
3) покладення на установу обов'язку відсторонення від роботи посадової особи установи;
4) штраф;
5) укладення письмової угоди з установою, за якою установа зобов'язується сплатити визначене грошове зобов'язання та вжити заходів для усунення та/або недопущення в подальшій діяльності порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, забезпечити підвищення ефективності функціонування та/або адекватності системи управління ризиками тощо (далі - угода про врегулювання наслідків вчинення порушення законодавства у сфері запобігання та протидії).
За одне порушення не може бути застосовано більше одного заходу впливу.
Усі рішення про застосування заходів впливу в НБУ приймаються колегіальним органом - Правлінням Нацбанку або Комітетом, якому делеговані окремі повноваження щодо регулювання та нагляду.
Під час розгляду колегіальним органом Національного банку питання про застосування заходів впливу передбачено можливість присутності представника установи для особистого надання пояснень чи заперечень. Позиція установи ураховуватиметься під час прийняття рішення щодо застосування заходу впливу. Також представники установи матимуть можливість надати свої пояснення/зауваження/заперечення на етапі кваліфікації порушень та до отримання результатів перевірки.
Інформація про застосовані Нацбанком заходи впливу оприлюднюється на сторінках офіційного Інтернет-представництва НБУ до п'ятого числа місяця, наступного за звітним, у розділі "Заходи впливу".
Рішення про застосування заходів впливу може бути оскарженим у судовому порядку протягом одного місяця з дня набрання ним чинності.
Рішення про застосування до установи заходу впливу у формі штрафу набуває статусу виконавчого документа, якщо протягом місяця з дня набрання ним чинності:
- установа письмово не повідомила Нацбанк про добровільне виконання цього рішення;
- рішення не було оскаржене в судовому порядку.
Якщо таке рішення протягом місяця з дня набрання ним чинності було оскаржене в судовому порядку, воно набирає статусу виконавчого документа з дня набрання законної сили відповідним судовим рішенням у такій справі.
Нагадаємо, для небанківських установ визначено новий порядок фінмоніторингу (діє постанова Правління НБУ від 28 липня 2020 року № 107).
Перевірка реєстраційних змін компаній 24/7 можлива навіть у період карантину. Тримайте у безпеці свій бізнес разом із системою перевірки та моніторингу бізнес-партнерів CONTR AGENT. Система забезпечує автоматичний моніторинг понад 6,5 млн компаній та ФОП України, оновлення всіх реєстраційних змін компанії та миттєве сповіщення про них. Скористайтеся перевагами тестового доступу системи зараз.
Читайте також:
Робота небанківських фінансових установ: НБУ починає приймати звернення громадян
НКЦПФР розпочала регулювання та нагляд за новими фінансовими установами
Встановлено фінансові нормативи та пруденційні показники для нових фінустанов