24 січня Кабмін схвалив законопроект, що встановлює вичерпний перелік грошових доходів громадян, за порушення строків виплати яких проводиться їх компенсація.
Законопроект "Про внесення змін до статті 2 Закону "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" розроблено Мінсоцполітики з метою унеможливити вчинення корупційних правопорушень. Про це заявила Міністерка соціальної політики України Юлія Соколовська.
Ініціатива полягає в тому, щоб встановити саме вичерпний перелік цих виплат:
- пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством);
- соціальні виплати;
- стипендії;
- зарплата (грошове забезпечення);
- сума індексації грошових доходів громадян.
Справа в тому, що в чинному Законі "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" у ч. 2 ст. 2 передбачено невичерпний перелік доходів, які підлягають компенсації: існує позиція "та інші" (фахівці Мін'юсту вказали на існування в цій нормі корупційних ризиків).
Важливо! Власне механізм дії Закону не змінюється.
Мінсоцполітики на своїй фейсбук-сторінці наводить такий приклад виплати компенсації:
Працівнику за серпень 2019 року було нараховано зарплату в сумі 5000 грн. (після утримання податків і обов'язкових платежів), але не було виплачено. Виплату нарахованої зарплати здійснено у січні 2020 року. Оскільки зарплату виплатили із затримкою більше ніж один місяць, працівник повинен отримати компенсацію.
- Береться зарплата за серпень і множиться на інфляцію за термін, поки не виплачувалися гроші (у цьому випадку інфляція становила 101,3 % за 4 місяці). Тобто компенсація нараховується за формулою: зарплата х інфляція = загальна сума.
- Загальний розмір зарплати за серпень 2019 року після його виплати у січні 2020 року становить умовно 5065 грн (5 000 + 65).
Аналогічний механізм виплат застосовується щодо всього переліку виплат, зазначених у законопроекті.
Перевірити благонадійність підприємства, яке ви розглядаєте як роботодавця, можна за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Ви можете перевірити контрагента, який вас цікавить, прямо зараз, оформивши заявку на тестовий доступ до сервісу.
Зверніть увагу, що перший в Україні бот-бухгалтер ReporTax нагадає, коли платити податки і подавати звіти; порахує податки; повідомить, чи є у вас податкова заборгованість; самостійно заповнить і відправить звіти до податкової. Відчуйте легкість у користуванні ReporTax!
Вам також може бути цікаво:
Перевірки Держпраці: оновлено порядок
Що не можуть перевірити інспектори праці