Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Діяльність ломбардів хочуть урегулювати окремим законом

Реклама

Народні депутати вирішили на рівні спеціального закону врегулювати діяльність ломбардів в Україні.

Відповідний законопроект № 2674 «Про ломбарди та ломбардну діяльність», поданий Д. Гетманцевим та Е. Рєпіною, було зареєстровано в Парламенті 26 грудня 2019 року. Усі законопроекти з пояснювальними записками до них можна знайти в модулі "Законопроекти", замовивши тестовий доступ до ІПС ЛІГА:ЗАКОН.

Найважливіші положення законопроекту:

Поняття «ломбард» і «ломбардна діяльність»

Ломбард - фінансова установа, виключними видами діяльності якої є надання на власний ризик фінансових кредитів до одного року під заставу рухомого майна на визначений строк і під проценти та продаж предмета застави, на який ломбардом звернено стягнення.

Ломбардна діяльність - надання ломбардами фінансових кредитів під заставу рухомого майна строком до одного року фізичним особам та продаж предмета застави, на який ломбардом звернено стягнення.

Зауважено, що клієнтом ломбарду може бути фізособа, яка має повну цивільну дієздатність та досягла 18 років.

Створення ломбарду

Зазначено, що ломбард створюватиметься у формі повного товариства або державного підприємства з урахуванням особливостей, передбачених Законом про ломбарди (у разі його прийняття).

Держреєстрація ломбардів здійснюватиметься в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юросіб. Він набуде статусу фінансової установи після внесення запису (інформації) про нього до Державного реєстру фінансових установ.

Діяльність ломбардів регулюватиметься положеннями ЦК, ГК, з урахуванням особливостей, що встановлюються Законом «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та пропонованим Законом про ломбарди, іншими законодавчими актами та виданими відповідно до них НПА.

Найменування ломбарду

Повне та скорочене найменування ломбарду має містити слово "ломбард", посилання на його організаційно-правову форму та інші відомості згідно з вимогами до найменування юросіб, установленими законодавством. Слово "ломбард" та похідні від нього дозволяється використовувати у найменуванні лише ломбарду.

Юрособа, що не є ломбардом, не матиме права використовувати у своїй назві, рекламі або іншій діяльності українською або іншими мовами слово "ломбард" або похідні від нього.

Вимоги до статутного (складеного) капіталу

Статутний (складений) капітал ломбарду формуватиметься виключно грошовими коштами.

Мінімальний розмір статутного (складеного) капіталу ломбарду встановлено в сумі 500 тис. грн. Якщо в ломбарду є відокремлені підрозділи - мінімальний розмір статутного (складеного) капіталу ломбарду встановлюється у сумі 1 млн. грн.

Власний капітал ломбарду не повинен бути меншим мінімального розміру статутного (складеного) капіталу ломбарду.

Вимоги до ломбарду в частині надання фінпослуг

Для надання фінпослуг ломбард має відповідати таким умовам:

- його діяльність має відповідати вимогам законодавства про фінпослуги;

- повинен бути внесений до Державного реєстру фінансових установ;

- мати ліцензію на здійснення діяльності з надання фінансових послуг;

- мати внутрішні правила надання фінансових послуг, затверджені уповноваженим органом управління ломбарду;

- його установчі документи повинні відповідати вимогам законодавства та містити вичерпний перелік видів фінансових послуг, які надає ломбард;

- не здійснювати будь-якої іншої підприємницької діяльності, крім діяльності, передбаченої законодавством для ломбардів;

- мати облікову та реєструючу систему;

- керівник, головний бухгалтер ломбарду повинні відповідати професійним вимогам, установленим уповноваженим органом;

- мати та підтримувати в робочому стані власний веб-сайт (веб-сторінку) в Інтернеті, на якому розміщувати інформацію про свою діяльність;

- затвердити режим свого робочого часу (зокрема для його відокремлених підрозділів): робочі та вихідні дні, робочі години та години перерви, і розмістити зазначену інформацію на власному веб-сайті (веб-сторінці).

Ломбард може здійснювати діяльність за своїм місцезнаходженням і місцезнаходженням своїх відокремлених підрозділів у нежитлових приміщеннях, що належать ломбарду на правах власності або користування, призначених для надання фінансових послуг і спеціального місця зберігання заставленого майна.

Такі приміщення мають відповідати нижченаведеним вимогам:

- розташовані у капітальній будівлі;

- забороняється розташування приміщення ломбарду в малих архітектурних формах, тимчасових або некапітальних спорудах;

- площа приміщення, в тому числі спеціального місця зберігання заставленого майна, повинна складати не менш як 15 кв. м;

- обладнано засобами охоронної та пожежної сигналізації, відеоспостереженням.

Діяльність ломбарду з надання фінансових кредитів

Під час провадження діяльності з надання фінансових кредитів ломбарду забороняється залучати кошти фізосіб (виняток - кошти, отримані на зворотній основі від фізосіб - учасників ломбарду).

Ломбард надаватиме фінансові кредити на підставі кредитних договорів і договорів застави, укладених у письмовій формі. Він надаватиме фінансові кредити у гривні, у готівковій або безготівковій формі. Закріплюються вимоги до кредитних договорів, договорів застави та внутрішніх правил надання фінансових та інших послуг ломбардом.

Ломбард набуватиме право звернення стягнення на заставлене майно згідно з законами та умовами договору застави.

Об'єднання ломбардів

Ломбарди зможуть утворювати об'єднання у вигляді асоціацій та інших об'єднань юросіб для представлення інтересів своїх засновників (учасників). Утримуватимуться вони лише за рахунок внесків таких засновників (учасників) і не можуть провадити господарську діяльність, крім отримання пасивних доходів.

Установлюється трьохмісячний перехідний період для приведення ломбардами своєї діяльності у відповідність до Закону про ломбарди (у разі його прийняття).

Перевірте діяльність ломбарду в зручному сервісі CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН, замовивши тестовий доступ. Сервіс дає змогу поставити на контроль свого бізнес-партнера та переглядати повну карту контрагента.

Як раніше писала ЮРЛІГА, ломбарди подаватимуть звітність в електронній формі.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини