Нардепи мають намір урегулювати в єдиному законодавчому акті всі ключові питання створення та діяльності сільськогосподарських кооперативів в Україні.
Відповідний законопроект № 6527-д «Про сільськогосподарську кооперацію», поданий групою народних депутатів, 4 червня прийнято за основу з техніко-юридичними правками, озвученими під стенограму представником Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин П. Юрчишиним.
У законопроекті наведено нову редакцію Закону «Про сільськогосподарську кооперацію». Запропоновано відмовитися від жорсткого поділу сільськогосподарських кооперативів за типами на виробничі та обслуговуючі. Членам (засновникам) сільськогосподарського кооперативу надається право самостійно обирати види діяльності: виробничий, обслуговуючий, переробний чи багатофункціональний, а також форму діяльності - з метою чи без мети одержання прибутку. Відповідно пропонується перехід до єдиної організаційно-правової форми - сільськогосподарський кооператив.
Проект передбачає поступовий перехід існуючих сільськогосподарських кооперативів до нової єдиної форми. Передбачено, що сільськогосподарські виробничі кооперативи, сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи та кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, утворені відповідно до Закону «Про сільськогосподарську кооперацію» до набрання чинності цим Законом, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, зберігають всі права та обов'язки, які вони мали на момент набрання чинності цим Законом, до моменту їх перереєстрації, але не більше як 3 роки. Протягом цих 3 років такі кооперативи та їх об'єднання, утворені відповідно до попереднього Закону до набрання чинності пропонованим Законом, мають бути перереєстровані відповідно у сільськогосподарські кооперативи, сільськогосподарські кооперативні об'єднання.
У зазначеному законопроекті для діючих сільськогосподарських кооперативів, за їх бажанням, зберігається можливість продовжувати свою діяльність в умовах та з особливостями, фактично ідентичними тим, за яких вони були утворені.
Законопроектом також передбачено можливість утворення сільськогосподарського кооперативу, який здійснюватиме свою діяльність без мети одержання прибутку (з поширенням на нього обмежень щодо виду діяльності, операцій з нечленами та переходу права власності, які сьогодні існують для сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів). Статутом сільськогосподарського кооперативу, який діє з метою одержання прибутку, також може бути передбачено обов'язкову трудову участь у діяльності сільськогосподарського кооперативу його членів - фізичних осіб (як це передбачено для сільськогосподарських виробничих кооперативів).
У разі прийняття відповідного закону сільськогосподарські кооперативи, які діють з метою одержання прибутку (незалежно від обраного виду діяльності), матимуть право здійснювати операції з особами, які не є членами або асоційованими членами таких кооперативів, за умови, що сумарна вартість таких послуг та операцій не перевищує 20 % виручки кооперативу, та не матимуть обмежень щодо переходу права власності на продукцію своїх членів.
Законопроектом також передбачено можливість утворення і діяльності сільськогосподарських кооперативних об'єднань - так званих кооперативів другого рівня, які є поширеними у світі.
Законопроектом передбачається необхідність створення у кожному сільськогосподарському кооперативі фонду розвитку, кошти якого та майно, придбане за рахунок цих коштів, не підлягатимуть розподілу між його членами.
Прикінцевими та перехідними положеннями законопроекту також передбачаються необхідні зміни до Господарського та Цивільного кодексів , законів «Про кооперацію», «Про фермерське господарство», «Про особисте селянське господарство», а також положення, які врегульовують перехідні відносини щодо діяльності сільськогосподарських виробничих кооперативів, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, кооперативних об'єднань сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, зареєстрованих на момент набрання чинності цим Законом.