З 1 липня 2019 року МОЗ установлюватиме граничні ціни для лікарських засобів із Національного переліку основних лікарських засобів.
Таке рішення ухвалив 3 квітня Уряд на своєму засіданні.
Нацперелік, за яким першою чергою закуповують препарати лікарні, складається з 427 препаратів із доведеною ефективністю. Близько 60 з них - популярні ліки. За заощаджені під час державного регулювання цін на популярні препарати кошти медзаклади зможуть закупити більше потрібних ліків з Нацпереліку. Таким чином пацієнти отримають більше безоплатних ліків під час лікування в стаціонарі.
Регулювання цін відбуватиметься за моделлю референтного ціноутворення: порівнюються ціни на ліки в 5 сусідніх країнах (Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії та Латвії) і визначається ціна, яка не перевищує ці показники.
Таке обмеження цін діятиме на закупівлі ліків закладами охорони здоров'я за бюджетні кошти. Воно застосовується лише для тих лікарських засобів, ціна на які в Україні вища, ніж ціни в референтних країнах, і за якими обсяг продажів за рік становлять більше ніж 5 млн грн. Референтна ціна розраховується для міжнародних непатентованих назв.
Подібне регулювання цін на 23 діючі речовини діє у програмі "Доступні ліки". Але на відміну від моделі реферування, що застосовується для встановлення граничної ціни в програмі реімбурсації, гранична ціна на ліки з Нацпереліку встановлюватиметься на основі середньої ціни трьох найменших значень з п'яти країн, в яких фахівці порівнюватимуть такі ціни.
https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/175235_rozshireno-perelk-bezkoshtovnikh-lkv |
Також для корекції ціни додатково застосовуватиметься понижуючий коефіцієнт 0.8 (згідно з рекомендаціями ВООЗ), оскільки рівень доходу і платоспроможності в Україні нижче, ніж у країнах, які беруться для порівняння цін.
На першому етапі держава регулюватиме ціни на ліки, витрати на які склали більш ніж 5 млн грн державних коштів (за даними ProZorro).
Якщо ціна в Україні нижча за ціну в референтних країнах, спрацьовує ринковий механізм регуляції цін - референтна (гранична) ціна не встановлюється. Референтна ціна буде встановлена як гранична лише для тих МНН і форм випуску, ціна на які в Україні (за даними ProZorro) вища за референтну.
Перелік МНН, до яких застосовуватиметься реферування, оновлюватиметься один раз на рік, для застосування протягом бюджетного року.
Для роздрібної торгівлі ліками з Нацпереліку МОЗ також вводить цінове регулювання, але через інший механізм - механізм регресивних націнок. Він допоможе позбутися явища, коли працівники аптек навмисно переконують придбати найдорожчі ліки з-поміж усіх аналогів. Цей механізм передбачає, що чим дорожча буде вартість препарату, тим менший відсоток надбавки зможе встановити на нього аптека.
Якщо вартість препарату до 100 грн - максимальна торговельна надбавка може складати 25 %. За умови вартості упаковки препарату від 100 до 500 грн - надбавка на рівні 20 %. Від 500 до 1000 - 15 %. Понад 1000 грн за упаковку лікарського засобу - максимальна торговельна надбавка має не перевищувати 10 %.