7 лютого набуде чинності Закон № 2666-VIII щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель, який було ухвалено 20 грудня. Тоді депутати обрали відповідний законопроект з більш, ніж десятка пропозицій, серед яких були і доволі дивні.
Деякі депутати пропонували зв'язати перенесення дати зняття мораторію до видатних дат комуністичного режиму (22 квітня, 7 листопада, 1 травня і т.д.), а також ввести його до проведення та встановлення результатів Всеукраїнського референдуму з купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення.
Строк дії мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення продовжено на рік, до 1 січня 2020 року - відповідні зміни внесено до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу.
Нагадаємо, що Мінекономрозвитку пропонувало Президенту ветувати Закон, посилаючись, зокрема, на рішення ЄСПЛ, який вважає, що мораторій на продаж землі порушує право на захист власності. У рішенні "Зеленчук і Цицюра проти України" ЄСПЛ дійшов висновку, що чинний повний мораторій на купівлю-продаж сільгоспземель привів до порушення прав громадян, тому має бути ухвалений збалансованіший закон.
Цю виключну правову проблему - можливість громадян розпоряджатися належною їм землею - має розв'язати Велика Палата Верховного Суду. Касаційний цивільний суд просить Велику Палату відступити від висновку ВСУ щодо застосування пункту 15 Перехідних положень ЗК, до якого і внесені зміни щодо чергового продовження заборони відчуження.
За ходом справи можна слідкувати у Verdictum.
Відповідно до Закону, Кабінет Міністрів має внести на розгляд Верховної Ради законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення до 1 березня 2019 року.
Щоб запобігти неправомірному відчуженню належної вам землі, свої ділянки можна поставити на моніторинг: сервіс SMS-Маяк Земля забезпечує швидке інформування про початок та хід реєстраційної процедури стосовно земельних ділянок.