11 жовтня Конституційний Суд визнав неконституційними деякі положення Бюджетного кодексу України, які дають Мінфіну право отримувати інформацію, що містить персональні дані.
Проте, як зазначають у Мінфіні, це рішення не впливає на процес верифікації, адже під час цього процесу дані про отримувачів державних допомог деперсоніфікуються. Інформація, яку Мінфін аналізує та порівнює, походить з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів і баз даних. При цьому, за твердженням міністерства, воно жодним чином не втручається в особисте та сімейне життя громадян.
Мінфін розробив і подав на розгляд Кабміну проект Закону «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Прийняття цього закону дозволить законодавчо врегулювати основні правові та організаційні засади здійснення верифікації державних виплат в Україні і зніме ті застереження, які виникли у Конституційного Суду.
Зазначений законопроект передбачає основні права та завдання Мінфіну в частині здійснення верифікації державних виплат, врегульовує основні питання збору, обробки, захисту та аналізу інформації, отриманої від суб'єктів надання інформації.
Верифікація державних виплат - це комплекс заходів зі збору та перевірки достовірності інформації, яка впливає на визначення права та розміру державних виплат, а також виявлення невідповідних даних у автоматизованих інформаційних і довідкових системах, реєстрах, базах даних та інших джерелах інформації про фізичних осіб, яким призначено, нараховано та/або здійснено державні виплати, а також фізичних осіб, які звернулися за призначенням державної виплати.
Проектом акта визначено основні етапи верифікації, зокрема:
- превентивна верифікація - верифікація при зверненні фізичної особи за призначенням державних виплат;
- поточна верифікація - верифікація під час надання державних виплат фізособам;
- ретроспективна верифікація - верифікація після завершення надання держвиплат фізособам.
Також визначено порядок надання рекомендацій органам, що здійснюють держвиплати, порядок підтвердження та спростування відповідних рекомендацій, а також підходи до повернення неправомірно перерахованої (виплаченої) державної виплати.