Для вивезення і повернення після тимчасового вивезення культурних цінностей необхідно отримати висновок обов'язкової державної експертизи.
При проведенні держекспертизи уповноважені організації зможуть керуватися Методичними рекомендаціями з проведення державної експертизи культурних цінностей, затвердженими наказом Мінкультури від 17 травня 2018 роки № 433.
Право проведення експертизи надане державним установам, установам культури та іншим організаціям згідно з переліком, затвердженим наказом Мінкультури від 31 березня 2017 року № 267.
Експертиза являється платною послугою і проводиться після попередньої оплати (крім експертизи предметів, вилучених митними або правоохоронними органами та конфіскованими за рішенням суду). Розмір плати визначений постановою Кабміну від 26 серпня 2003 роки № 1343.
Для проведення експертизи необхідно подати письмову заяву (клопотання) до якої додається об'єкт експертизи, два екземпляри переліку об'єктів, заявлених до вивезення і два екземпляри кольорових фотографій об'єктів розміром 13 х 18 сантиметрів (крім предметів філателії, письмових і документальних пам'ятників, архівних документів, фотографії яких не подаються).
Рекомендовану форму заяви наведено у додатку 1 до Методичних рекомендацій.
У разі неможливості транспортування об'єкту експертизи проводиться виїзна експертиза за місцем знаходження об'єкту. Також об'єкти експертизи можуть передаватися на тимчасове зберігання в уповноважені організації, що оформлюється актом приймання-передавання.
Експертиза може бути попередньою, первинною, повторною, додатковою та контрольною.
Попередня експертиза проводиться з метою встановлення належності об'єкта до культурних цінностей або предметів культурного призначення. За її результатами складається експертний висновок у рекомендованій формі, наведеній у додатку 2 до Методичних рекомендацій.
Первинна експертиза проводиться для надання рекомендацій щодо можливості вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України для подальшого оформлення свідоцтва на право вивезення.
Повторна експертиза проводиться у разі порушення вимог первинної експертизи. Проведення повторної експертизи доручається іншому експерту (групі експертів).
Додаткова експертиза проводиться у разі, коли виникли нові наукові підстави для характеристики об'єкту. Така експертиза проводиться тим же або іншим експертом (групою).
Контрольна експертиза проводиться для перевірки висновків первинної експертизи або в цілому висновків раніше проведених експертиз..
Результати експертизи оформлюються шляхом складання експертного висновку, яке оформлюється на бланку уповноваженої організації, підписується експертом (експертами) та керівником уповноваженої організації і засвідчується відбитком гербової печатки уповноваженої організації.