Народні депутати підтримали в другому читанні і в цілому законопроект, яким регламентовано вимоги до виробництва, маркування та обігу органічній продукції, а також встановлено основні принципи сертифікації органічного виробництва з деталізацією по галузях (органічного рослинництва, тваринництва, вирощування грибів, аквакультури, виробництва кормів, харчових продуктів, морських водоростей).
Відповідний Закон "Про основні принципи і вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції" (проект № 5448-д) прийнято на засіданні ВР 10 липня.
Закон не поширюється на виробництво та обіг продукції, призначеної для власного споживання, парфюмерно-косметичної продукції та лікарських засобів, продукцію полювання і рибальства, вилучену з природного середовища.
Документом передбачено, що продукт дозволяється маркувати як органічний продукт за умови, що він:
- вироблений відповідно до вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції;
- містить не менше ніж 95 % органічних інгредієнтів сільськогосподарського походження (за вагою без врахування частки води та кухонної солі);
- містить не більше 5 % за (вагою) неорганічних інгредієнтів, що включені до переліку речовин (інгредієнтів, компонентів), які дозволяється використовувати у процесі органічного виробництва в гранично допустимих кількостях.
Органічна продукція має маркуватися державним логотипом. Обов'язковим елементом маркування є кодовий номер, який розміщується під державним логотипом і містить акронім, що ідентифікує державу походження, напис "organic" і реєстраційний код органу сертифікації.
Реклама будь-якого неорганічного продукту як органічного, у тому числі використання напису "органічний продукт" в іменах і торгових марках, вважається недобросовісною рекламою.
Виробники органічної продукції зобов'язані будуть щорічно проходити сертифікацію (з обов'язковою виїзною інспекцією). Такі підприємства включаються до реєстру операторів ринку органічної продукції. Повноваження з сертифікації органічного виробництва отримають акредитовані органи сертифікації.
Законом також визначено механізм державного контролю (нагляду) за діяльністю суб'єктів ринку і встановлено відповідальність за порушення законодавства в цій сфері.
Зокрема, оператори несуть відповідальність за маркування продукції державним логотипом для органічної продукції або використання в маркуванні позначень і написів "органічний", "біодинамічний", "біологічний", "екологічний", "органік" і будь-яких однокорінних похідних від цих слів з приставками "біо", "еко" тощо будь-якими мовами, за відсутності сертифікату у вигляді штрафу для юридичних осіб у розмірі 8 МЗП (29 тис. 784 грн), для фізичних осіб - підприємців - 5 МЗП (18 тис. 615 грн). Такі ж штрафи передбачені за реалізацію продукції без сертифікату.
Нагадаємо, законопроект було прийнято за основу 19 квітня