Народні депутати пропонують встановити правові і організаційні засади діяльності з визначення розміру моральної (немайновоъ) шкоди, заподіяноъ фізичній або юридичній особі.
Відповідний законопроект № 8396 "Про регулювання діяльності з визначення розміру моральної (немайновою) шкоди" зареєстрований у Верховній Раді.
Передбачається, що Мінюст замовить учбовим закладам підготовку спецалістів з визначення розміру моральної шкоди.
Такими спеціалістами зможуть стати громадяни України, іноземці та особи без громадянства, що отримали вищу освіту міри магістра (чи спеціаліста) за фахом "Право", "Економіка", "Психологія", "Соціологія" або "Соціальна робота", що мають стаж професійної діяльності з відповідної спеціальності не менше двох років після отримання дипломй, а також склали кваліфікаційний іспит і отримали кваліфікаційне свідоцтво. Реєстр таких фахівців вестиме Мінюст.
Таким чином, визначати розмір моральної шкоди суд буде не на власний розсуд, а на підставі висновку такого фахівця. Під моральною шкодою розуміються втрати немайнового характеру, заподіяні фізичній або юридичній особі будь-якими неправомірними рішеннями, діями або бездіяльністю інших осіб, і які, згідно із законом, надають право на отримання відшкодування (грошима, іншим майном або іншим способом). Моральна шкода полягає:
- у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
- у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;
- у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
- у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
У Парламенті зареєстрований і супутній законопроект № 8404, яким запропоновано включити в перелік осіб, що здійснюють незалежну професійну діяльність, спеціалістів з визначення моральної (немайнової) шкоди.