Кабмін пропонує дозволити підприємствам питного водопостачання розробляти, а органам місцевого самоврядування затверджувати схеми оптимізації роботи систем централізованого водопостачання і водовідведення.
Крім того, підприємствам питного водопостачання можуть надати право надавати технічні умови на приєднання до систем централізованого водопостачання і водовідведення.
Відповідний законопроект № 8347 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо питної води і питного водопостачання" зареєстрований в Парламенті.
Так, в Законі "Про питну воду, питне водопостачанняі водовідведення" схема оптимізації роботи систем централізованого водопостачання і водовідведення визначається як документ, що містить характеристику основних напрямів техніко-економічного розвитку систем певної території. У свою чергу під технологічним регламентом мається на увазі документ підприємства питного водопостачання або водовідведення, в якому визначені вимоги до технологічного процесу експлуатації систем при здійсненні виробничої діяльності, режиму експлуатації споруд і обладнання.
При цьому у підприємств питного водопостачання відберуть право здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будівель і споруд. Вони не зможуть вимагати термінового усунення витоків з водопровідних і каналізаційних мереж і обладнання і сприяти впровадженню засобів обліку і регулювання споживання питної води.
Передбачено, що облік у сфері питного водопостачання здійснюється підприємствами питного водопостачання і споживачами за допомогою засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Закону "Про метрологію і метрологічну діяльність". За відсутності лічильників облік питної води здійснюється розрахунковим шляхом відповідно до норм, встановлених органами місцевого самоврядування.
Крім того, питна вода більше не відноситиметься до харчових продуктів (окрім фасованої). У той же час виробництво фасованої питної води хочуть виключити з видів господарської діяльності у сфері питного водопостачання.
Також передбачено, що підприємства питного водопостачання організовуватимуть на всіх етапах підготовки і очищення води виробничий контоль, який спрямовується на забезпечення дотримання техніко-економічних показників роботи водопровідних споруд, технологічних процесів, виявлення порушень в технології очищення води і запобігання постачанню споживачам питної води, що не відповідає вимогам державних санітарних норм і правил.