Президент Петро Порошенко 19 лютого підписав розпорядження № 30/2018-рп про представництво України під час розгляду питання в Міжнародному арбітражному суді про порушення Конвенції ООН з морського права 1982 року.
Організовувати роботу щодо забезпечення захисту прав та інтересів України під час розгляду спору між Україною і Російською Федерацією про права прибережної держави в Чорному та Азовському морях і в Керченській протоці доручено заступнику Міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олені Зеркаль. Також вона буде здійснювати із залученням представників державних органів підготовку та подання визначених арбітражним судом процесуальних документів, позиційних, доказових, інших матеріалів, залучати до роботи представників державних органів, адвокатів, радників, експертів, технічних працівників.
Президент пояснив, що в арбітражі поставлено питання захисту інтересів України у зв'язку з порушенням РФ суверенних прав України в Чорному та Азовському морях і Керченській протоці. Економічним інтересам України нанесено серйозну шкоду, зокрема ведеться видобуток корисних копалин. Будівництво Керченського моста без дозволу держави Україна спричиняє істотні негативні екологічні, інфраструктурні і транспортні наслідки. «Йдеться про те, що ми повинні захищати на кожному напряму економічні інтереси Української держави та приватних інвесторів, чию власність в Криму було конфісковано», - підкреслив П. Порошенко.
У свою чергу О. Зеркаль зазначила, що Меморандум, який передано до Гааги, окреслює правові рамки претензій щодо порушень прав України згідно з Морською конвенцією. Вона також додала, що арбітраж встановив конкретні часові строки - коли і що має бути подано. «Фактично ми закладаємо нову парадигму відносин з РФ, яка базуватиметься на виключно правовій основі», - пояснила О. Зеркаль.
Міністр закордонних справ Павло Клімкін зазначив, що Меморандум є першим подібним документом та містить близько 500 додатків. До червня будуть підготовлені меморандуми щодо конвенції про заборону расової дискримінації та про заборону фінансування тероризму.
Крім того, Президент поставив завдання підготувати документи, які стосуються і військових злочинів. Відповідні матеріали вже зараз збираються для підготовки позову до Міжнародного суду.