Міністерство культури затвердило Порядок ведення Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Так, Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України (далі - Національний перелік) - це державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, оброблення, захист, облік і доступ до інформації про наявні на території України елементи нематеріальної культурної спадщини (НКС) з метою їх охорони.
Для включення до Національного переліку елемент НКС повинен:
- представляти хоча б одну галузь НКС, визначену Конвенцією;
- представляти традиційну українську культуру або традиційні культури національних меншин, що проживають на території України;
- визнаватися співтовариствами або групою осіб як їх НКС;
- пройти процес передачі від покоління до покоління і застосовуватися на практиці на дату подання клопотання.
Елементи НКС не включаються до переліку, якщо вони:
- можуть спричиняти шкоду життю і здоров'ю людини;
- спрямовані на розпалювання міжнаціонального і релігійного розбрату;
- є об'єктами авторського права або мають запатентовану назву.
Мінкультури веде Національний перелік в паперовій та електронній формах.
Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації усіх форм власності, творчі союзи, громадські об'єднання, діяльність яких пов'язана з охороною НКС, можуть подавати клопотання до Мінкультури про включення елементу НКС до Національного переліку та внесення до нього змін. Відомство приймає такі клопотання двічі на рік.
До клопотання додаються:
- облікова картка елементу нематеріальної культурної спадщини України;
- допоміжні матеріали.
Мінкультури перевіряє повноту поданого пакету документів, здійснює технічну перевірку електронних носіїв інформації, на яких містяться допоміжні матеріали.
Клопотання, які відповідають вимогам, Мінкультури передає на розгляд до Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини.
Експертна рада в строк, що не перевищує 30 днів з дати надходження пакету документів, готує рішення про:
- достовірність поданої інформації;
- достатність допоміжних матеріалів;
- відповідність елементу НКС критеріям;
- стан життєздатності елементу та ареал його сучасного побутування;
- пропозиції включення до Національного переліку.
На підставі рекомендацій Експертної ради Мінкультури видає наказ про включення елементу до Національного переліку або внесення до нього змін. Такий наказ в 10-денний строк після його прийняття публікується на офіційному сайті відомства.
Крім того, органи у сфері культури і Український центр культурних досліджень здійснюють моніторинг життєздатності елементів НКС, включених до Національного переліку.
Відповідний Порядок затверджено наказом Мінкультури від 11 грудня 2017 року № 1319, який набрав чинності сьогодні, 9 лютого.