Мы даем ЗНАНИЯ для принятия решений, УВЕРЕННОСТЬ в их правильности и ВДОХНОВЛЯЕМ на развитие честного бизнеса, как основного двигателя развития Украины
КРУПНОМУ БИЗНЕСУ
СРЕДНЕМУ и МЕЛКОМУ БИЗНЕСУ
ЮРИДИЧЕСКИМ КОМПАНИЯМ
ГОСУДАРСТВЕННОМУ СЕКТОРУ
РУКОВОДИТЕЛЯМ
ЮРИСТАМ
БУХГАЛТЕРАМ
Для ФЛП
ПЛАТФОРМА
Единое информационно-коммуникационное пространство для бизнеса, государства и социума, а также для профессиональных сообществ
НОВОСТИ
и КОММУНИКАЦИИ
правовые, профессиональные и бизнес-медиа о правилах игры
ПРОДУКТЫ
и РЕШЕНИЯ
синергия собственных и партнерских продуктов
БИЗНЕС
с ЛІГА:ЗАКОН
мощный канал продаж и поддержки новых продуктов

Чого чекати від приватних виконавців з огляду на європейський досвід?

12.07.2017, 12:00
3163
0

Європейські експерти поділились з першими приватними виконавцями в Україні досвідом впровадження приватного виконання судових рішень
Європейські експерти поділились з першими приватними виконавцями в Україні досвідом впровадження приватного виконання судових рішень

11 липня 2017 року відбулась міжнародна конференція «Становлення та функціонування системи приватного виконання судових рішень: європейський досвід та тенденції». Захід організували Міністерство юстиції спільно з програмою USAID «Нове правосуддя», Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», Центром комерційного права, Європейським банком реконструкції та розвитку й Міжнародною організацією права розвитку.

Експерти з Нідерландів, Польщі, Болгарії та інших європейських країн розказали вітчизняним приватним виконавцям, перші з яких отримали посвідчення 7 липня, про становлення інституту, вимоги до компетенції, дисциплінарну відповідальність, повноваження та самоврядування.

Приватні виконавці - не «big guys», що вирішують всі проблеми

Про виконавчу систему, «очолювану» королем, розказав Оскар Янс з Королівської професійної організації судових виконавців Нідерландів (координатор проектів ОБСЄ в Україні). У виконанні судових рішень в Нідерландах задіяні судові виконавці (які є суто приватними), а також податкові офіцери, нотаріуси і муніципальні бюро. Як зазначив О. Янс, Нідерланди відрізняються від східних країн, оскільки традиція тягнеться до часів Кодексу Наполеона, якому 200 років. Менше з тим, як і в східній Європі, приватні виконавці мають скласти іспит і пройти стажування.

Судовий виконавець не є держслужбовцем, хоча і призначається міністерством юстиції від імені короля та працює під егідою міністерства. Виконання судових рішень є бізнесом, тому виконавці мають створити ТОВ або зареєструватись у торговій палаті. Виконавець є підприємцем, який для отримання доходу має сам забезпечити себе роботою. В той же час на державному рівні встановлений граничний розмір гонорарів за проведені дії, які сформували з огляду на затрачений час і професійну компетентність.

Зважаючи на невелику кількість населення (порівняно з Україною) - 17 млн - в Нідерландах зареєстровано близько 850 приватних виконавців (разом з кандидатами). Правила і вимоги однакові для всіх - як для великих фірм (орієнтованих на бізнес), так і для маленьких контор, в яких громадян обслуговують 2-3 людини.

Цікавим є те, що до 2001 року приватні виконавці мали права здійснювати діяльність лише в одній провінції, зараз же сфера їх компетенції розширена на всю країну.

Ефективність роботи виконавців багато в чому залежить від електронних ресурсів. Зокрема, всі стягнення в Нідерландах вносяться до єдиного реєстру - таким чином, виконавець може оцінити шанси і час стягнення боргу з конкретного боржника. Це важливо, оскільки існують обмеження на звернення стягнення з доходу - в основному з заробітної плати (в середньому виходить 30-50 євро на місяць). Таким чином, виконавець має проінформувати кредитора для прийняття зваженого рішення щодо виправданості затрат результату.

«Люди мають зрозуміти, що приватні виконавці не є big guys, які обов'язково повернуть ваші борги. Вони завжди діють в певних рамках як посередники, задача яких полягає в захисті прав як стягувача, так і боржника», - застеріг О. Янс.

Вимоги

Для того, щоб стати виконавцем в Нідерландах, необхідно закінчити 4-річний курс в університеті, пройти 1-річне стажування, а надалі - підтримувати рівень кваліфікації. Крім того, необхідною умовою допуску до професії є складання бізнес-плану.

В Східній Європі, зокрема, в Польщі, вимоги є дещо жорсткішими: кандидат має мати вищу юридичну освіту за ступенем магістра; пройти 2-річне стажування, після цього скласти іспит для допуску до праці в якості помічника (протягом 2 років). Крім цього, необхідна довідка про фізичну і психологічну спроможність до такої праці, про непритягнення до кримінальної відповідальності. Польський приватний виконавець має бути не молодшим 26 років. Як пояснив Стефан Павел Гінтовт, голова палати приватних судових виконавців (координатор проектів ОБСЄ в Україні), від стажування звільняються: судді, прокурори, адвокати, нотаріуси і науковці.

Нагляд

В Нідерландах існує дисциплінарний суд, уповноважений накладати штрафи (сума може доходити до 20 тис. євро), а також приймати рішення про відсторонення або припинення діяльності. О. Янс зазначив, що 90 % всіх скарг є необґрунтованими і взагалі не приймаються до розгляду. Суд розглядає близько 1-1,5 тис справ на рік. І не всі задовольняються.

Кожна дія польського приватного виконавця може бути оскаржена в суд. Також в Польщі передбачений адміністративний нагляд, який здійснюють голова районного суду, міністр юстиції, самоврядний орган - Національна рада судових виконавців. Рада має право застосувати санкції, починаючи від попередження, догани, і закінчуючи штрафом, призупиненням або припиненням діяльності. Проступок розглядається дисциплінарною комісією, члени якої призначаються Нацрадою. Кожне рішення може бути оскаржене в суді. В Польщі існує квазіпрокурор - при раді діє Дисциплінарний уповноважений.

Дисциплінарний комітет існує і в Болгарії - представники міністерства юстиції та приватні виконавці слідкують, щоб не було зловживань. Також болгари мають самоврядування - Палату приватних виконавців, яка має повноваження регулювати діяльність власними нормативними актами.

Діяльність

Для забезпечення відшкодування завданих діяльністю збитків польські виконавці обов'язково страхують професійну відповідальність. Станом на кінець 2016 року в Польщі діяло 1569 приватних виконавців. З цього року запроваджено ліміт на прийняття справ конкретною конторою.

Нерайдужну статистику виконання (здійснено стягнення в 22 % справ) С. Гінтовт пояснює тим, що кредитор не несе жодних витрат на відкриття провадження, крім того, важливу роль відіграє фінансова ситуація боржника.

Про те, що невиконання пов'язане з фактичним банкрутством фізичної особи, говорив і приватний виконавець з Болгарії Катілін Попов. В Болгарії відсутній інститут банкрутства фізичної особи, хоча фактично це відбувається. Ця країна схожа на нашу і тим, що також має змішану систему виконання - діють як приватні, так і державні виконавці. Вартість їх послуг однакова. Тотожні і їх повноваження. Також в Болгарії передбачене обов'язкове страхування професійної діяльності - і розмір внесків зростає (в 2007 році виконавці платили 150 євро, зараз - 300).

Загалом, приватне виконання можна віднести до «вільних професій», які, як відомо, дають і незалежність, і свободу. При цьому, як слушно зазначив К. Попов, незалежність коштує дорого, зокрема, і через кореляцію з відповідальністю.


Войдите, чтобы оставить комментарий