Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новий КАСУ: назустріч людям

Реклама

27 квітня в Прес-центрі "ЛІГАБізнесІнформ" відбувся круглий стіл на тему "Новели проекту Кодексу адміністративного судочинства". Захід був організований Всеукраїнською асоціацією адміністративних суддів, Асоціацією податкових радників і Асоціацією адвокатів України за участю Асоціації розвитку суддівського самоврядування.

Загальну характеристику пропонованих змін дав Михайло Смоковичзаступник голови Вищого адміністративного суду України. Оскільки нове процесуальне законодавство є етапом судової реформи, початої конституційними змінами, М. Смокович звернув увагу на загальний позитив. Так, на його думку, правильним є: деполітизування відбору суддів (виключення з процесу парламенту); більшість суддів у складі Вищої ради правосуддя; відособленість адміністративної юрисдикції і досудове врегулювання суперечок.

Стосовно ж в адміністративного процесу М. Смокович вказав на важливість таких нововведень :

- звернення до Верховного Суду України відносне розгляд питання про конституційне представлення суд може направити тільки після винесення ухвали. Таким чином, справи не порошитимуться в судах по 2 року в очікуванні рішення ВСУ питання з конституційністю;

- електронний суд: ефективність розгляду справи за допомогою електронного ключа доведена в європейських країнах;

- юрисдикція (об'єднане з "осудністю" поняття): предметна і територіальна. Останню завжди вибирає позивач (якщо це не суб'єкт владних повноважень - він зобов'язаний судитися по місцю знаходження відповідача);

- при оскарженні рішення суб'єкта владних повноважень він сам повинен надати докази, що підтверджують його правоту;

- термін звернення суб'єкта владних повноважень до суду зменшений до 3 місяців та ін.

Поряд зі змінами КАСУ передбачені інші нововведення, - відмітив Віктор Короленкокоординатор Робочої групи по реформуванню процесуального законодавства Радого з питань судової реформи при Президентові. Зокрема, передбачена карна відповідальність за введення суду в оману. Крім того, до дисциплінарній відповідальності притягатимуть держслужбовців, які ігнорують правові позиції ВСУ.

Також планується удосконалити інститут експертизи - можна буде притягати більше фахівців - і не лише акредитованих Мінюстом.

Детальніше на цій темі зупинився адвокат Сергій Верлановпартнер АТ "Саенко Харенко". Зокрема, він розповів про залучення в процес експерта у галузі праващо зараз є актуальним (наприклад, в питаннях визначення бенефіціара, трансфертного ціноутворення потрібний аналіз норм іноземного права). Запропоновано встановити, що в якості експерта можна притягнути особу з науковою мірою, яка є визнаним фахівцем у галузі права. Експерт покликаний пояснити застосування аналогії права і закону, а також розтлумачити зміст норм іноземного права.

Про виклики, які приймуть судді у зв'язку з розподілом справ на типові, зразкові і малозначимі, розповіла суддя Харківського окружного адміністративного суду Людмила Волкова. Так, по новому кодексу представляється, що спрощене виробництво стане загальним правилом, загальне виробництво здійснюватимуться в передбачених законом випадках і в складних справах. Адже на сьогодні більшість (близько 80 %) справ, що розглядаються адмінсудами, є малозначимими (соціальні спори, питання публічної служби, припинення підприємницької діяльності, незначні стягнення і так далі).

Л. Волкова звернула увагу на терміни розгляду, які повинні задовольнити громадян : загальне виробництво - 120 днів, спрощене - 60, малозначимі спори - 30 днів.

Також Л. Волкова відмітила, що судді будуть вимушені виробити єдині підходи до розгляду малозначимих справ (що повинне позитивно вплинути на передбачуваність судових рішень).

Викликом для суддів є розгляд типових, і як наслідок, зразкового - суперечок. Так, 10 і більше схожих справ, що знаходяться у виробництві суду, спричиняють за собою розгляд зразкової справи, по якій вирішуватимуться типові. Для цього необхідно створити базу цих судових справ, адже суддя перш ніж визначити справу типовим, повинен мати можливість ознайомитися з матеріалами, що знаходяться в інших судах.

"Те, що проект містить багато оцінних понять, змусить суддю вийти з ролі виконавця закону і стати правоприменителем", - зробила висновок Л. Волкова.

Про ще одну нову роль суддів в житті сторін, а саме - про участь у врегулюванні суперечки - розповіла Лариса Зуевасуддя Одеського апеляційного адмінсуду. "Врегулювання суперечок за участю професійного судді - революційна новела. Суддя, який виступає примирителем стає на нову позицію, яка виключає корупцію, оскільки сторони домовляються між собою, а не передають суперечку на відкуп судді", - вважає Л. Зуева. Таким чином, судді, міняючи діяльність, стають комуникаторами - вони не приймають рішення за сторін, а допомагають їм його прийняти. На врегулювання дається 1 місяць. Примирення можливо і до звернення до суду, а для участі в процесі судді сторони повинні подати письмові заяви, після чого виробництво припиняється. У разі примирення повертається половина сплаченого судового збору.

Доповідачі звертали увагу на необхідність техніко-юридичного доопрацювання законопроекту, але в цілому вважають його позитивним. Судді виразили готовність працювати за новими правилами, відмітивши, що пропонований КАСУ спрямований на захист інтересів громадян.

Марина Ясинская

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини