Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Форум з питань розвитку конкуренції : політика зміниться

Реклама

2 березня 2017 року почався VI Форум України з питань розвитку конкуренції, організований Антимонопольним комітетом України спільно з Фондом розвитку конкуренції.

На Форумі були презентовані і обговорювалися результати здійсненого Організацією економічного розвитку і співпраці (OЭСР) в 2016 році огляду виконання Україною Рекомендацій у сфері конкурентної політики і законодавства. Рекомендації були надані в попередніх експертних оглядах ОЭСР (2008 рік) і ЮНКТАД (2013 рік).

Як відмітив Степан Луцив з Бюро Канади з питань конкуренції, в Україні усе настільки швидко міняється, що частина рекомендацій вже неактуальна. Маються на увазі рекомендації ОЭСР 2008 року - деякі втратили актуальність, деякі прийняті, частина знаходиться в процесі обробки урядом.

Рекомендації носять дещо загальний характер - це свого роду дорожня карта. Як пояснили іноземні експерти на прикладах своїх держав, їх імплементація залежить від умов країни. У Україні ситуація непроста, оскільки історично склалося, що регулятор - Антимонопольний комітет - спрямований передусім на боротьбу із зловживанням монопольним положенням, а не на рішення суперечок на регульованих ринках.

У будь-якому випадку, одним з основних принципів організації конкурентної політики є транспарентність процесу врегулювання - від розслідування до ухвалення рішень. Вже зараз, як запевнив голова АМКУ Юрій Терентьевцей принцип дотримується - на сайті Комітету оприлюдняться рішення, публікуються підсумки річної роботи. В той же час він відмітив, що реформувати конкурентну політику в Україні можна тільки комплексно - необхідно бачити цілу картину - те, як має бути організована уся процедура, включаючи набір персоналу, фінансування, розподіл функцій, процедури розслідування, винесення ухвал, їх оскарження і так далі.

Відносно фінансування, зокрема голова Комітету ВР з питань економічної політики Андрій Иванчукзаявив про необхідність бюджетної самостійності АМКУ. Так, за його словами, АМКУ отримує все більше функцій, які не підкріплені фінансово, через що не відбувається модернізація органу. АМКУ має бути незалежним - збір від суб'єктів поводження із скаргами повинен автоматично спрямовуватися на технічну модернізацію Комітету. Також він відмітив, що вже створений робочий гурт, який займається розробкою програми розвитку конкуренції, грунтуючись на рекомендаціях ОЭСР. Вже незабаром презентують практичний план по виконанню рекомендацій.

Іноземні експерти в основному говорили про виклики і складнощі, які чекають Україну на шляху формування актуальної конкурентної політики. Основним, чого ми повинні досягти, грунтуючись, у тому числі на рекомендаціях ОЭСР - це забезпечення балансу між приватним інтересом і громадським благом. Ясне одно - буде реформована структура АМКУ, оскільки регіональні відділення бачаться неефективними в новій парадигмі функцій Комітету.

У перший день торкнулася найбільш актуальна тема - вже 2 серпня 2017 року набуває чинності Закон "Про державну допомогу суб'єктам господарювання". Зокрема, почнеться інвентаризація діючих схем державної підтримки на виявлення у них ознак державної допомоги. У кінці 2016 року був завершений пілотний проект по контролю державної допомоги в енергетичній сфері. АМКУ розробив ряд рекомендацій предоставителям державної допомоги, які використовуватимуться надалі.

3 березня на Форумі обговорять регулювання природних монополій і забезпечення справедливої конкуренції на регульованих ринках. Також обговорять удосконалення слідчих повноважень конкурентних відомств і механізми співпраці з правоохоронними органами в ефективному розслідуванні картелів і інших антиконкурентних правопорушень.

Фото ФРК

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини